7 tipů jak být produktivní i o víkendu

2

Od šesté odpolední v pátek do šesté ranní v pondělí je 60 hodin času, které můžete využít pro svůj prospěch. Protože být produktivní nutně nemusí znamenat, že si zároveň ani neodpočinete. 

1) Zaměřte se na jiné dovednosti, než v průběhu týdne

Za den se toho dá zvládnout opravdu hodně. Co byste se chtěli nového naučit?

Výměna pneumatiky, poskytnutí první pomoci, nový recept, skládání origami, otvírání zámku, žonglování, nový kravatový uzel, NATO abeceda, skládání Rubikovy kostky, míchání karet, háčkování, házení bumerangu, golfový odpal, zapálení ohně, …

Pokud si víkend vyhradíte novým dovednostem dlouhodobě, můžete se pustit i do obtížnějších úkolů jako je hra na hudební nástroj, nový jazyk, veřejné vystupování atp. Důležité je, abyste využívali jiné dovednosti, než využíváte přes pracovní týden, jinak vás rychle omrzí a produktivita bude klesat.

2) Začnete zrána

Ranní ptáče dál doskáče. Možná si říkáte, že potřebujete vyrovnat spánkový deficit. Dobře, pádný argument. Nesnažte se však 10 hodin dohnat v jeden den. Deficit můžete rovnoměrně vyrovnat během několika dalších dnů. Zdravé je však samozřejmě dopřávat si stejné množství spánku každý den.

Za předpokladu, že jste šli do postele brzy, vzbuďte se brzy. A ano, i pokud by to mělo znamenat nastavení budíku. Spánek delší než 9 hodin vám opravdu neprospívá. Pokud dříve vstanete, opravdu toho zvládnete výrazně více.

3) Nevyplňte každou minutu

Relax je důležitý a o víkendu především. Ale to, že máte plány neznamená, že váš víkend bude vypadat jako běžný pracovní den, naplánovaný do poslední minutky. Pro každý víkend si zvolte 3-5 aktivit, kterým byste se rádi věnovali. Ať už to je učení se nové dovednosti, úklid domu, výlet na hrad, divadelní představení či večírek s přáteli. I koukání na Netflix je plán, a pokud to nebude ta jediná věc, co jste za celý den udělali, stále může být váš den produktivní. Pokud si však předem nezvolíte aktivitu žádnou, je velmi pravděpodobné, že tak také strávíte váš víkend – děláním prakticky ničeho.

4) Nezapomeňte na cvičení

Pokud je nějaký den jako dělaný na cvičení, je to den víkendový. Lidé jsou obecně nejšťastnější po sexu, jídle, odpočinku a cvičení. Na první tři bodíky dozajista nezapomenete, do čtvrtého se však některým už nechce. Přitom nás ale trénink naplňuje, a po jeho absolvování máme ze sebe dobrý pocit. Něco jsme se sebou udělali. Zajděte si do fitka, zaplavat si, zaběhat, anebo si jen ráno dejte rozcvičku a večer se protáhněte. Jednoduchá, časově nenáročná aktivita, váš den udělá hned produktivnějším.

5) Vypněte na chvíli sociální sítě

Na sledování vaší zdi bude spousta času přes pracovní týden. Pokud třeba někde čekáte, místo telefonu vytáhněte knihu. Že vám někdo píše? Proč se rovnou nesejít a neprobrat všechny novinky nad sklenkou v dobré vinárně?

6) Vytvořte si tradice

Páteční pizza, sobotní lívance, nedělní nachos? Zvláště, pokud máte rodinu, snažte se vytvořit tradice, které budete dodržovat a můžete se na ně přes týden těšit. Je jedno, jestli spolu chodíte na večeři nebo si další den zajdete zahrát nohejbal. Důležité je, abyste nějakou tradici měli. Až neuvěřitelně totiž dokážou semknout rodinu dohromady. Ideálně by se mělo jednat o nějakou časově nenáročnou aktivitu, kterou můžete provádět, i když se jeden ze členů zrovna nemůže zúčastnit.

7) Neděle by měla být nejzábavnější

Doléhá na vás v nedělní večer nelibý pocit, že zítra ráno musíte vstávat do práce? Když se budete válet na gauči a nic nedělat, tento pocit nezmizí. Naplánujte si proto na nedělní večer nějakou zábavnou aktivitu. Vyrazte si s přáteli třeba na standup show, zahrajte si deskovku anebo si zajděte třeba na bowling.

 

Předchozí článekJak si zachovat poker face
Další článek5 kroků, jak udělat dobrý dojem první den v práci
Zakladatel Two Gentlemen, nadšenec do pánské módy, moderních technologií, designu, marketingu, retailu a podnikání. Má rád štěňátka.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here