Sebepéče neznamená sobectví

0

Na začátek bychom si měli ujasnit mylnou představu mnohých lidí, kteří zaměňují péči o sebe sama za sobeckost. Sebepéče je především o snaze při zlepšování celkového zdraví – fyzického i duševního. Když se cítíme fit a v pohodě, dokáže podávat lepší výkon v práci, ve sportu, kvalitněji trávit čas s rodinou a přáteli.

Díky pořádné sebepéči se naučíme i odrážet stresové okamžiky a situace, vyhýbat se tak pocitům úzkosti a deprese, anebo je naopak umíme zpracovat v náš prospěch. Jak řekla úžasná módní návrhářka a filantropistka Diane von Furstenberg: „Nejdůležitější vztah je ten, která máte sami se sebou.“ A od toho se to vše odvíjí. Trávit čas sami se sebou je základ, být sami sobě dobrou společností. Lidé se nám objevují v životě, ale také z našich životů odcházejí. Nikdo na nás nezapracuje, jestli se do toho nepustíme sami. Ne ze sobeckého úhlu pohledu, ale z pohledu sebelásky, sebepéče, sebeúcty.

Podívejme se na pár aktivit a tipů na sebepéči, které nám pomůžou na sobě zapracovat, zlepšit si náladu a fyzicky i psychicky se zocelit.

Někteří tvrdí, že třetinu života prospíte. Pokus se řadíte mezi insomniaky, pak to bude nejspíš o něco míň. Každopádně kvalitní spánek je naprosto zásadní pro regeneraci, fyzickou i mentální. Logické bude začít s kvalitní matrací, mít dobře vyvětranou ložnici, před spánkem nejíst a nepít energické nápoje či alkohol. Také práci a vystavení se modrému světlu z monitorů televize či počítače bychom se měli vyhnout alespoň dvě hodiny před plánovaným spánkem. Raději si vezměte knížku, dejte si nápoj bez kofeinu anebo si dopřejte nějaký vlastní rituál pro dobrý spánek, jako zapisování do deníku, speciální dýchací cvičení nebo procházku na čerstvém vzduchu, než se vůbec odhodláte zalehnout do postele.

Nedílnou součástí pravé sebepéče je budování duševní pohody, síly a odolnosti. Všichni jistě známe fyzické sporty, ale duševní sporty opravdu existují. Díky nim můžeme trénovat náš mozek, aby zůstal bystrý a silný. Abychom si zlepšili paměť, koncentraci, tvořivost a logické myšlení, můžeme se pustit do praktikování duševní sportů, jako je například sudoku, šachy, dáma nebo poker, které si můžeme snadno procvičovat on-line, ať už přes různé aplikace nebo na počítači. Hraním aktivujeme obě mozkové hemisféry a posilujeme kognitivní schopnosti.

Dodržování zdravé stravy je neodmyslitelnou součástí laskavé péče o vlastní osobu. Náš žaludek je naším druhým mozkem, a proto bychom mu měli věnovat dostatečnou pozornost. Naše zdravé trávení a výživa ovlivňuje zdraví i našeho mozku a tím pádem naší celkové pohody. V jídelníčku by neměla chybět zelenina a ovoce, odkud především čerpáme vitamíny a minerály. Bylinky a koření hrají nezastupitelnou roli v naší stravě, snižují hladinu cukru v krvi a cholesterolu, posilují imunitní systém a zlepšují mozkové funkce. Do naší diety bychom měli zařadit také zdravé tuky, třeba olivy, ořechy nebo avokádo či ryby. Samozřejmě se doporučuje vynechat jednoduché cukry a vyhnout se přejídání.

Ať se to zdá banální, mnozí z nás nemají dostatečný pitný režim. Na základě naší tělesné váhy a také klimatu, ve kterém žijeme, bychom měli vypít doporučený objem tekutin. Naše těla tvoří z převážné části voda, a proto je nesmírně důležité tekutiny neustále doplňovat, ať už v podobě ovoce a zeleniny, bylinkových čajů, polévek a ideálně minerální vody. Proč nevyužít služeb certifikovaných výživových poradců či doktorů, kteří nám na míru podle zdravotních kritérií dokážou přesně určit, co vlastně potřebujeme.

Digitální detox se může mnohým zdát jako pouhá novodobá terminologie, ale opak je pravdou. Přes 60 % lidí je údajně závislá na internetu, sociální sítích a svých obrazovkách obecně. Když si dopřejeme digitální detox, pomůže nám to, abychom se cíli klidnější a spokojenější, staneme se díky snížení prokrastinace produktivnějšími a budeme i lépe spát, protože se vystavujeme méně modrému světlu obrazovek.

Fyzická aktivita dokáže zlepšit náladu, dodat potřebnou energii a dokonce prý i prodloužit délku života. Fyzické cvičení stimuluje mozek a díky hormonům štěstí, které se při cvičení vylučují, se cítíme uvolněnější a šťastnější. Nejenom, že si dobíjíme energii, ale také pracujeme na naší kondičce, budujeme si imunitu, čímž předcházíme nemocem a zdravotním problémům.

Vše zmíněné zahrnuje sebepéče. Není to tedy jen návštěva salónu za účelem pedikúry, masáže, reflexologie nebo zastřižení vousů, sebepéče je především o zdravém postoji k sobě samým na všech úrovních bytí.

Předchozí článekGinfest 2021
Další článekPánské kostkované košile – k jaké postavě se hodí?
Zakladatel Two Gentlemen, nadšenec do pánské módy, moderních technologií, designu, marketingu, retailu a podnikání. Má rád štěňátka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here