Motýlek. Výsada gentlemanů. Někdo by jistě řekl, že nosit motýlka je vhodné jen pro opravdu honosné příležitosti a události, které navštívíme nanejvýš párkrát do roka. Mám na mysli například svatby nebo je-li na pozvánce k akci dán dress code black tie, pak tedy jako součást smokingu. Ale smokingem a černými motýlky tahle sranda zdaleka nekončí…
V posledních letech se nese i do Česka ze západních zemí výrazný trend v pánské módě a to nošení motýlků k běžným denním outfitům. Jde to ruku v ruce s jakýmsi soustavným „zelegantňováním“ naší pánské populace – alespoň u nás v Plzni tohle pozoruju a je to moc fajn. Už bylo totiž na čase.
Kromě pěkně padnoucích sáček, kvalitních kožených bot a outfitech doplněných o elegantní tašku přes rameno (v podobném barevném odstínu jako obuv), pozoruji také nárůst vyloženě elegantních módních outfitů a to i za běžných všedních dnů – při procházce městem a podobně.
Jasně, pořád vedou šusťákové bundy, nabručené obličeje, igelitky a tenisky z tržnice, ale i tak, u mladé generace vidím velký pokrok.
Co mě nejvíc baví na elegantních módních outfitech? Zajímavé doplňky. Mým osobním favoritem mezi pánskými módními doplňky je kromě kravaty a kapesníčku do saka právě motýlek. Klasický vázací motýlek má zkrátka něco do sebe. Ať už se jedná o jednobarevného motýlka nebo výstřednější barevný kousek třeba se vzorem.
Kde se zrodil pánský motýlek?
Podobně jako kravaty i motýlky pocházejí od Chorvatů. V 17. století měli Chorvatští žoldnéři zvyk vázat si límce svých košilí ozdobným šátkem podobným dnešní kravatě a to proto, aby si límce udržovali hezky přilehlé k tělu. Tohohle „způsobu“ si zanedlouho všimli francouzští milovníci módy z vyšších společenských vrstev – ti, kteří udávali tehdejší módu – a vzali je za své. Chorvatské ozdobné šátky se po čase vyvinuly pod dohledem francouzské elegance nejen v kravaty, ale i v dnešní motýlky.
Na přelomu 17. a 18. století byly motýlky v podstatě nedílnou součástí společensky vysoce formálních pánských oděvů a v 19. století si motýlky oblíbila společenská smetánka i pro méně formální příležitosti. Lékaři, vysokoškolští profesoři, advokáti a další význačné osobnosti byly na veřejnosti k vidění opravdu jen řádně oblečeni a také náležitě vyzdobeni. Tehdy se totiž dbalo nejen na dobré vychování, ale i na patřičnou sebereprezentaci příslušným oblečením.
Po druhé světové válce však motýlci odlétli z pánských krků spíše do vzpomínek a do dob minulých. Někde se vytratili více, někde méně. U nás zrovna docela … více.
Motýlky v denních outfitech dnes
Vezmete-li si motýlka k běžnému outfitu složeného ze sportovního saka, kalhot chinos a pěkné kvalitní obuvi, zaručeně povýšíte svůj look do nové dimenze. Motýlek má obecně tu vlastnost, že zásadně zvyšuje elegantnost každého outfitu. Pokud se tedy nebojíte vykročit z davu a vylézt ze své ulity.
Nosit motýlka není ani ostuda, ani důvod býti k posměchu. Je to důvod k tichému obdivu. Obdivu sebevědomého gentlemana, který se nebojí strhnout na sebe pozornost a třeba – inspirovat okolí.
Na co si dát pozor?
Často se chybuje v šířce motýlka. Při zavazování dbejte na to, aby délka uvázaného motýlka korespondovala s vnějšími hranicemi obočí. Dosáhnete tak rovnoměrného a padnoucího vzhledu.
Motýlek je vhodné zkombinovat s kapesníčkem do saka – o tom žádná. Vyhněte se však totožným vzorům a barvám. To už není ladění, to už je přehnaná snaha vypadat sladěně a ve výsledku to pak působí příliš uniformovaně a v podstatě i nudně. Takže ladit ano, ale stejné vzory nebo totožné barvy raději ne.
A co vy, milí gentlemani, jaký je váš vztah k motýlkům? Rádi se s vámi o tom pobavíme v komentářích.
Obrázky: Pinterest.com, Alfons.cz.