
Slavnostní oběd je spolu s večeří jedním z nejvíce formálních podniků. Využívány jsou spíše v politické sféře, především v té diplomatické. Pokud se budete jednoho z těchto podniků účastnit, je nutná perfektní znalost pravidel stolování a etikety.
Oběd začíná mezi 12:30 – 13 hodinou. Pozdní oběd kolem 14 hodiny.
Večeře začíná mezi 20:00-20:15 Pozdní večeře kolem 22 hodiny.
Délka oběda ani večeře není dána a na pozvánku se nepíše, trvá tak dlouho, dokud se všechno nesní. Počet lidí není omezen.
Hosté přicházejí včas, tj. nejpozději 15 min před samotným začátkem podniku. Čeká se vždy pouze na čestného hosta.
Hostitel se při příchodu vítá s hosty, na konci se s nimi také loučí. Snaží se se všemi hosty promluvit. Pokud je na podniku vyšší počet hostů, snaží se promluvit alespoň s těmi nejdůležitějšími.
Pozvánky
- Uvádí se na ní jen čas, kdy podnik začíná
- Do pravého dolního rohu se vždy píše R. S. V. P. (répondez s’il vous plaît) či R. L. O. (račte laskavě odpovědět), to pro vás znamená, že na pozvánku odpovědět musíte, pokud hodláte přijít i pokud přijít nehodláte
- Pozvánky se odesílají minimálně 2 týdny předem (obvykle 3-4 týdny)
Pořadí jídel
- Aperitiv – podává se ve foyer (v předsálí), podává se s drobnými zákusky (jednohubkami – kanapkami) sladkými i slanými.
Aperitiv – Vermut, Becherovka, Cherry, Vodka, Šampaňské víno, Sekty, Whisky, nealkoholické nápoje – voda, ovocné džusy, zeleninové šťávy - Masitý předkrm – obvykle bývá studený, ale může být i teplý
- Polévka
- Dvojitý masitý chod
- První chod – obsahem je bílé maso (nejčastěji ryba, ale také kuřecí, krůtí) + bílé víno
- Druhý chod – obsahem je červené maso (hovězí, vepřové, zvěřina, kachna…) –+ červené víno
- Moučník
- Sýr – pouze u večeře
- Zmrzlina – pouze u večeře
- Ovoce – pouze u večeře
- Káva – současně se k ní podává koňak a likéry. Trvá 30 minut, je to nejméně formální část podniku. Koná se mimo hlavní sál – v salonku. Kuřáci jdou do kuřáckého salonku. Hostitel má 30 minut čas promluvit si s nejčestnějšími hosty
- Digestiv – Víno, Whisky, nealkoholické nápoje (voda, džusy, zeleninové šťávy)
Když víme, že čestný host nemá rád třeba sýry, chod se obvykle vynechává.
Co najdeme na stole
V případě anglického stolování (jež je např. v ČR) jsou již na stole od začátku připraveny všechny příbory a začínáme z kraje. V případě francouzského stolování se příbory nosí postupně, ke každému chodu zvlášť. Na stole dále najdeme talíř s ubrouskem. Látkový ubrousek vkládáme po použití složený vedle talíře, zatímco papírový vkládáme do talíře. Dále zde najdeme jmenovky, skleničky (vpravo), chléb (vlevo), menu (jídlo a pití v přesném pořadí– levá strana v jazyku hosta, pravá strana v jazyku hostitele.
Přípitky jsou krátké a oficiální. První přípitek pronáší hostitel po aperitivu v hlavním sále. Druhý přípitek pronáší čestný host buď hned po hostiteli, nebo po hlavním chodu (druhém masitém chodu).
V době, kdy jsou pronášeny přípitky, všichni sedí. Vstanou až na konci a pouze symbolicky si přiťuknou (pozvednou sklenky). Přiťuknout si můžou pouze hostitel a host.
Oblečení
- Slavnostní oběd – tmavý univerzální oblek (nejčastěji černý) či smoking. Dámy si vezmou večerní šaty (k univerzálnímu obleku) nebo malou večerní toaletu (ke smokingu).
- Slavnostní večeře – smoking, frak (pokud hostitel chce, abychom měli frak, tak je to vždy uvedeno na pozvánce). Dámy si vezmou malou večerní toaletu (ke smokingu) nebo velká večerní toaleta (k fraku).