Gentlemanovo společenské jednání a chování, díl první

3

Každý den spolu lidé při různých příležitostech jednají na pracovních či osobních setkáních, které se ne vždy vyvíjí úplně podle představ. Je to především díky rozdílnosti povah, jež si navzájem nemusí vždy sednout. I přesto bychom k člověku, který nám nemusí být zcela sympatický, měli jednat s úctou a dbát na slušné i příjemné chování. Jestliže chceme, aby se s námi zacházelo slušně, musíme slušně zacházet i s ostatními.

Kouzelná slůvka „prosím“ a „děkuji“

Nikdo nechce, aby se mu rozkazovalo, a už vůbec, aby za svou snahu nedostal řádné ocenění v podobě „děkuji“. Každý si řekne, že je to samozřejmost, učí se to už přece od mala. Realita je ale trochu jinde a spousta lidí na tyto kouzelná slůvka zapomíná.

Slovíčkem „prosím“ člověku nic nenařizujete, snažíte se být k druhé osobě milí. Prosba se také hůře odmítá. Stejně je tomu tak s „děkuji“. Záleží hlavně i na intonaci, kterou můžete vše vylepšit i pokazit.

Oblékat se podle dress codu

Mnoho lidí, převážně mužů, se nevhodně obléká na velmi důležité společenské události. Jedná se zejména o divadla, plesy, uzavřené akce aj. Přijde mi velice neslušné, když třeba v divadle vidím mladíka v riflích a košili s krátkým rukávem. Když si nejste jistí dresscodem události, pamatujte, že je vždy lepší být overdressed než underdressed.

Pár ustálených dress codů jsme si jich dovolili zmínit níže.

 1. Formal – Jak název napovídá, týká se formální módy bez extravagance a všelijakých přehnaných doplňků, základem je jednoduchost. Týká se pouze obleku a smokingu s jednobarevnou košilí. S formálním dress codem se setkáte na plese, divadle, obchodních jednání, soudu atd.
 2. Black Tie – Jedná se o černý (popř. bílý) smoking s bílou košilí, doplněnou u límečku černým zavazovacím motýlkem. Boty smějí být pouze lakýrky (černé). Bude se týkat převážně významných událostí, plesů, nebo třeba galavečerů. Někteří se tak oblékají i do divadla, to se týká těch větších nebo světových vystoupení.
 3. White Tie – Nedělitelnou složkou White tie je černý frak s bílou košili včetně bílého motýlku. Tento dress code je vyžadován ojediněle, neboť se jedná o velmi významné události.
 4. Smart casual – je uvolněnější styl formální dress codu, základ je sako s kalhotami. Můžete tak sáhnout i po nějakých vzorech třeba typu káry, proužku, rybí kost, kohoutí stopa atd. U doplňků se meze nekladou. Je velmi elegantní a skvělým stylem oblékání i mimo společenské události. Jako dress code se s ním můžete setkat u venkovních společenských akcí, vernisáží, různých oslav atd.

Dodržování osobní zóny

Každý z nás má rád svou intimitu. Konkrétně mluvíme o vzdálenosti mezi lidmi, kterou bychom měli dodržovat. Není příjemné, když se někdo cizí vyskytuje příliš blízko nám a naopak. Takovým neúměrným odstupem od člověka můžeme zkazit náš první dojem či jednání. Měli bychom tak sledovat pohyby člověka v podobě úkroku, kterým nám naznačuje, že jsme příliš blízko. Špatně odhadnutou vzdálenost můžete také odhalit znejistěním v obličeji.

 1. Intimní zóna – Je v rozmezí někde kolem 15 až 45 cm, kde si připouštíme jen naše nejbližší – děti, partnerku, nejbližší rodinu.
 2. Osobní zóna – Vzdálenost se pohybuje kolem 45 až 120 cm. Patří zvláště pro rozhovory s našimi přáteli nebo bližšími známými.
 3. Společenská zóna – Někde v rozpětí 120-360 cm. S touhle zónou se setkáte nejvíce v práci při komunikaci se svým kolegou, nadřízeným nebo jakékoliv jednání s prací spjatou.
 4. Veřejná zóna – Ano tušíte správně, že je to ta nejdelší, to 360 cm a více. Setkáte se s ní při projevech, náhodných potkání na ulici, atd.

Věda, která se zabývá neverbální komunikací ve vzdálenostech, se jmenuje proxemika. Více o nich a další neverbální komunikaci se můžete dočíst v našich článcích.

Příští článek se bude týkat správného jednání a chování (etiketě) k dámám, které si zaslouží jen to nejlepší. Máte nějaké své postřehy přešlapů, které se dopustilo vaše okolí nebo vy? Nebojte se o ně podělit v komentářích.

 

Předchozí článekGentleman očima žen – Karolína Houžvová, Alča Cigánková, Míša Konopková, Michaela Zindelová
Další článekBrýle utváří člověka
David se věnuje se módě a správnému chování. Má velmi vytříbené chutě, co se alkoholu a doutníku týče. Dále mezi jeho záliby patří kreslení, čtení a plavání či tvorba vlastních citátů.

3 KOMENTÁŘE

 1. Na etiketu jsem dělala kdysi dávno velmi velmi velmi dlouhou práci a týkala se především žen, což je pro mě přínosnější vzhledem k mému pohlaví.
  Důležité pro obě pohlaví je na kterém kontinentu se nacházejí, protože ve státech je kontakt muže se ženou mnohem více náchylný na nepříjemnosti než pravidla etikety na starém kontinentu.

  Abych byla upřímná, patřím do generace, kde slušnost, takt a ochota jednat i s méně příjemnými jedince už není přednost ale slabost a tak se někdy musím tvrději prosazovat s tím, že být taktní a jednat podle etikety je vždycky lepší než tohle nedělat.

  Znám snad jediného kluka (do věku 20 ti let), který se chová podle etikety a i když není žádný pitomec, lidi na něj hledí skrz prsty. Naštěstí si z toho nic nedělá.

  Rozhodně nechci znít jako moralistka, ale osobně mám ráda vybrané chování, takt, eleganci. Nejsem ale zase snob, takže je mi jasné, že musím pohlížet na situaci dřív než se k tomu začnu vyjadřovat.

  Hezký článek 🙂

  • Váš komentář mě velmi potěšil 🙂 Je radost si číst takovéto komentáře, hlavně z pohledu ženy.
   Se vším musím souhlasit, taktnost je velmi důležitá i vybrané chování ve společnosti. Osobně si myslím, že by si etiketa zasloužila mít vlastní vyučovací předmět alespoň na středních školách.
   Z mé strany bych k tomu rád navíc dodal, že je důležité vše provádět nejen elegantně, ale i přirozeně. Příští článek této série se bude týkat vyloženě základů správného chování k ženám … bude to brzy 😉

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here