Život moderního gentlemana 1. díl

0

Dříve se pod pojmem Gentleman rozuměl muž z urozené rodiny nebo z vyššího postavení ve společnosti s dobrými mravy a vždy dobře oblečený. Styl života alá gentleman, bylo nedílnou součástí každého muže minulého století hlavně v Anglii.

Ti se vyznačovali především dobrými mravy, a to nejen k ženám, nosili černé formální oděvy: Černý oblek nebo smoking, ke kterým dodávali doplňky (cylindr, deštník, vycházková hůl, motýlek, vestička …).

Jaké chování bylo vlastně typické pro každého gentlemana ?

1) Stoupl ze židle, když žena vešla do místnosti

2) Pomohl ženě jak z tak i do kabátku

3) Pomohl ženě usednout ke stolu

4) Nechal ženu usednout jako první

5) Otevřel nebo přidržel ženě dveře a nechal jí vejít jako první

6) Chodil vedle ženy blíže k silnici, kvůli nebezpečí nebo případnému ušpinění

7) Při dešti držel deštník, ideálně svůj, který nosil téměř vždy u sebe

8) Pokud ženě byla zima nebo pršelo, oblékl jí své sako

9) Byl vždy slušný a ve svém slovníku neměl téměř žádná vulgární slova, nikdy by gentlemana nenapadlo uhodit ženu

10) „Nikdy neraní city druhého, neúmyslně“ O. Wilde

Být gentlemanem není nikdy z módy,“ jak praví Gentleman guide, platí i pro dnešní dobu, i když si asi těžko dokážeme představit, že bychom plnili všechna z výše uvedených pravidel minulé doby naprosto automaticky.  Minimálně bychom se však měli dobře chovat k ostatním lidem, a hlavně k našemu opačnému pohlaví.

Co vlastně dělá gentlemana „gentlemanem“ v dnešní moderní době ?

1) Slušné chování

Především jednou z vlastností každého gentlemana jak z minulého, tak i ze současného století, by mělo být slušné chování, nebo-li správná etiketa . Ovšem některá pravidla minulého století jsou přežitkem a některá se vyvíjí nebo se vytváří nová… O správném chování, či jak se v angličtině píše Good manners  se budeme zabývat v následujících článcích.

2) Stará se o svůj zevnějšek

Každý gentleman by se měl zajímat, jak je reprezentován jeho vlastním zevnějškem vůči společnosti. Naší osobnost v první řadě zastupuje správná hygiena (čisté zuby, příjemná vůně, čisté uši, upravené vlasy či vous…) a v druhé řadě je to naše móda oblékání. Co se týká oblečení, tak si asi těžko dokážeme představit, že bychom dnes nosili formální oblečení jako frak, smoking nebo oblek každý den a ještě s cylindrem k tomu. Dnešní móda spočívá zejména v jednoduchosti.

Styl tvojí módy je cesta, kterou o sobě říkáš,kdo jsi, aniž bys to musel říct“ Classy gentleman

Předchozí článekPříšerné balící hlášky 2. díl
Další článekSprávné nošení spony na kravatu
David se věnuje se módě a správnému chování. Má velmi vytříbené chutě, co se alkoholu a doutníku týče. Dále mezi jeho záliby patří kreslení, čtení a plavání či tvorba vlastních citátů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here