Správné nošení spony na kravatu

3
spona na kravatu

Spona ke kravatě patří již odjakživa. Nejenže v dnešní době plní roli módního doplňku, ale také má svůj účel, a to aby zabránila nechtěnému pohybu kravaty. Známe mnoho druhů spon, ale víme jak je správě nosit?

Spona na kravatu

Optimální výška

Můžeme vidět muže, kteří nosí sponu na kravatu moc vysoko, anebo na druhou stranu zase moc nízko. Tak jaká je optimální výška? Je to jednoduché. Sponu běžně připneme mezi třetím a čtvrtým knoflíkem na své košili.

spona na kravatu

Uchycení

Zde se vyskytuje nejčastěji chyba. Může to někoho překvapit, ale spona na kravatě není uchycená pouze na kravatě. Sponu připneme vždy mezi kravatou a košilí, a to z důvodu, aby se nám kravata nechtěně nepohybovala. Důležité také je, aby část mezi uzlem na kravatě a uchycenou sponou byla trochu volná.

Délka spony

Délka spony by neměla nikdy přesáhnout šířku kravaty a neměla by být zase moc malá! Nejideálnější šířka je do tří čtvrtin kravaty.

 

 

Předchozí článekŽivot moderního gentlemana 1. díl
Další článek10 důvodů, proč byste měli mít více sexu
Zakladatel Two Gentlemen, milovník všeho dobrého. Rád sportuje, studuje a také rád pije. Mezi jeho koníčky patří krásné ženy, politika a podnikání.

3 KOMENTÁŘE

  1. Vážený pane autore, všímám si velmi často nešvarů v českém jazyce, nejen u Vás, a to přidávání před třetí tvar nej. Nejideálnější neexistuje, ideální neboli nejlepší či optimální je třetím stupněm. Ale jinak velmi děkuji za skvělý článek o velmi důležitém tématu v životě gentlemana.
    S pozdravem KJ

    • Informaci kolegovi předám, nicméně bych zde rád zanechal citaci Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR:

      „Tento superlativ se vytýká, ale také obhajuje už nejméně od let šedesátých. Nejde totiž jen o jakési „nej-nejlepší“, protože adjektivum optimalis (počeštěné jako optimální) nevzniklo přímo k optimus; je to vztahové adjektivum ke zpodstatnělému optimum ‚nejlepší (dosažitelný) stav‘. Z pojetí, že ideál či optimum nebývají nikdy zcela dosažitelné, lze čerpat pro superlativ nejoptimál­nější jisté oprávnění, totiž že by označoval něco, co se optimu nejvíc přibližuje, takže vztahové adjektivum by přešlo v jakostní (a ta se stupňují).“

  2. já bych se tedy spíše než nad gramatikou pozastavil nad radou, že spona nikdy nesmí přesáhnout délku kravaty. Což je poněkud směšné, když vezmeme, že kravata má uvázaná skoro půl metru, rozvázaná i přes metr. Zde tedy asi byla myšlena šířka kravaty. Nebo se snad autor obává půlmetrových spon na kravaty?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here