Spodní prádlo pro muže

1

Tak jako třeba ponožky, trička, či kalhoty, tak i spodní prádlo je neodmyslitelnou součástí našich šatních skříní. Ačkoliv panské spodní prádlo neoplývá takovou historií jako to dámské, i zde lze nalézt pár zajímavostí, na které se v dnešním článku podíváme. 

Historie

Nezačneme nikde jinde než u úvodu do historie pánského spodního prádla. Dle dostupných informací první zmínky o spodním prádle pochází ze středověku. Lidé se v té době začali více zahalovat a postupným vrstevním oblečení vznikly první spodky, ze kterých následně vznikl overal. Ten lze spatřit například ve filmech s tématikou první republiky. Až ve 40. letech 20. století přišly první trenky s gumičkou v pase, které známe dnes. V prvotní fázi se však vyráběly pouze v bílé barvě, teprve až po 30 letech přišly do obchodů trenky a slipy v různém barevném provedení či se vzory.

Členění spodního prádla

Pánské spodní prádlo lze dělit na:

 • slipy – přiléhavé pánské spodní prádlo pro oblast sedu s kratšími nohavičkami
 • trenýrky – volné prádlo pro oblast sedu a části stehen
 • boxerky – přiléhavé pánské spodní prádlo pro oblast sedu s nohavičkami
 • podvlékačky – volné nebo přiléhavé prádlo s dlouhými nohavicemi

Speciálním typem spodní prádla jsou pak jeho horní části – obvykle v podobě trička, ať už s krátkými či dlouhými rukávy. V dnešní době jej využijete především pod košilí. Pro ponožky máme článek minulý.

Zajímavostí je, že dle nezávislé studie 41 % mužů preferovalo jako spodní prádlo slipy. Na druhém místě se umístily boxerky s 27 %. Další zajímavosti je, že ženatí muži obměňují své spodní prádlo dvakrát častěji než-li nezadaní muži, ačkoliv je obecně doporučeno měnit spodní prádlo každý den.

My doporučujeme nošení následující. Mužskému tělu nejlépe lichotí boxerky, a proto by měly být vaším největším parťákem přes den. Přes noc si klidně můžete vzít trenýrky, pokud nenosíte kalhoty. Podvlékačky snad jedině v podobě funkčního prádla na hory a na slipy zapomeňte. Tento střih se hodí pouze pro profesionální plavce.

Materiál

U každého oblečení je dobré řešit, z jaké látky je daný kus vyroben. Nelze však vždy tvrdit, že přírodní látka je vždy lepší jak syntetická a naopak. Vždycky záleží na jednotlivém výrobci, jak kvalitní látky pro své výrobky používá a jak kvalitně jsou samotné kousky ušity. Vybírat lze z:

 • Přírodní
  • Bavlna – nejpoužívanější materiál pro výrobu oblečení s výhodou velké savosti a pevnosti
  • Modal – viskózové vlákno vyráběné z celulózy obsažené v buněčných stěnách rostlin
  • Kašmír a hedvábí – nejčastěji využívané příměsové přírodní látky
 • Syntetické
  • Polyamid a polyester – uměle vyrobené látky s vysokou odolností, ale nižší prodyšností
 • Smíšené

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here