Koktejl měsíce – Old Fashioned a Whisky Sour

2

V březnu jsme si namíchali klasiku všech klasik G&T a pravý námořnický grog. V dnešním díle se dostaneme do dob americké prohibice s drinkem Old Fashioned a s druhým drinkem se trochu dostaneme zpět k námořníkům. Tak můžeme začít.

Old Fashioned

Jako první tu dnes máme snad největší klasiku. Old Fashioned. Ano, to je ten koktejl, který si pravidelně dopřával Don Draper v seriálu Mad Men. O tomto nápoji se povídá, že poprvé byl připraven v Pendennis Clubu v Louisville, v jednom z největších měst státu Kentucky, ke konci 80. let 19.století. Byl připraven pro hosta, který údajně neměl rád chuť burbonu. Největší popularitu pak zažil v dobách prohibice v USA, která probíhala mezi lety 1920 až 1933.

Způsobů přípravy je několik. Já vám ukážu ten, který mi nejvíce zaujal. Budeme potřebovat: 4cl nějakého destilátu. Tradičně se dělá z whiskey (je na vás, jestli použijete skotskou, irskou, americkou, kanadskou, žitnou, burbon nebo třeba i japonskou). Mě osobně nejvíce zaujal z ginu, ale z rumu nebo koňaku je také zajímavý. Jako další ingredienci si připravíme lžičku třtinového cukru (pokud byste chtěli zkrátit dobu přípravy, můžete použít cukrový sirup). Na konec Angostura (hořký bitter) a koktejlovou třešničku a kousek pomerančové kůry. A samozřejmě old-fashioned glass.

Jako první dáme lžičku cukru do skleničky, přidáme 2-3 kostky ledu a malinko destilátu (tak 1cl). A začneme míchat. Poté přidáme zase trochu ledu a trochu destilátu. Takhle pokračujeme do té doby, než spotřebujeme všechny 4cl. Nakonec doplníme led až po okraj a můžeme přidat malinko sodovky. Ozdobíme třešničkou a a řezem pomerančové kůry. Drink by měl být dokonale studený.

Whisky Sour

Pokud bychom se pídili po historii toho koktejlu můžeme se dostat hodně daleko. Něco na tento způsob již míchali námořníci v 18.století na svých plavbách. Námořníky velmi často trápili kurděje, což je nemoc z nedostatku vitamínu C. A ovoce, ze kterého vitamíny mohli získat, rychle podléhalo zkáze. Proto si námořníci zakonzervovali ovocnou šťávu rumem, někdy také ginem nebo whisky. V podobě tak jak ho známe dnes se můžeme dočíst někdy v roce 1870 ve wisconsinském deníku.

Na koktejl budeme potřebovat 4,5 cl burbonu (můžete opět použít jakoukoliv jinou whiskey či jakýkoliv jiný destilát). Dále 1,5 cl cukrového sirupu nebo můžete použít cukr. A nakonec tu kyselou složku a tou budou 3 cl čerstvě vymačkané citronové šťávy. Dříve se do drinku hodně často používal vaječný bílek. Od toho se nyní odstupuje z důvodu strachu ze salmonely. Nicméně můžete použít bílky pasterizované. Určitě se toho nebojte a s trochou vaječného bílku to zkuste, stojí to za to.

Všechny ingredience nalijeme do shakeru, přidáme led a pořádně dlouze „prošejkrujeme“. Poté vše nalijeme přes led do old-fashioned glass. A nakonec můžeme ozdobit koktejlovou třešničkou.Předchozí článekGlorious 2018: Co nás čeká a nemine
Další článekTop 18 nejpodceňovanějších věcí na vztahu
Libor se věnuje sportu a studiu. Mezi jeho koníčky mimo sport patří četba, investování a podnikání. Dále nachází zalíbení v kvalitním alkoholu, dobrém doutníku nebo rychlých autech.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here