Mobilní etiketa

1

Miláček, který je nám nade vše drahý a nikdy si ho nenecháme vzít. Myslíte, že mluvíme o protějšku? Ne, mluvíme o mobilním telefonu. Telefony jsou s našimi životy dnes tak spjaty, že jen málokdy se ocitnete bez něj. A právě proto je na čase zde stanovit pár pravidel mobilní etikety.

Doma

Místo, kde máte co se týče telefonu největší prostor. Kde jinde než u vás doma. Samozřejmě, pokud nežijete sami, měli byste i zde nadměrné používání telefonu krotit. Ať už jde o přítele, přítelkyni, spolubydlící či rodinu, věnujte více času jim. Hrát si s telefonem můžete o samotě 🙂

Přátelé u nás

Stejně jako když žijete s někým ve společné domácnosti, vaše pozornost by měla být věnována především jim. Přátelé večer odejdou, ale novinky na Facebooku na vás počkají.

My u přátel

Naopak, pokud někoho navštěvujete, telefon byste měli mít zásadně schovaný. Jistě, tu a tam možná bude příležitost ukázat vtipnou fotku, ale „čekování“ co se děje ve světě vhodné opravdu není. Dáváte tím najevo, že se nudíte, a hostitele to může urazit.

V práci

Víte, že si snad v každém telefonu můžete nastavit různá upozornění pro pracovní kontakty a další lidi? Udělejte to. V práci byste se neměli věnovat ničemu jinému než práci. Pro ostatní kontakty si tak v pracovní době upozornění přerušte, a buďte ve střehu pro kontakty pracovní.

Osobní kontakty si ideálně nechte na obědovou pauzu. Pokud však musíte něco naléhavě vyřídit, najděte si místnost, kde nebudete rušit kolegy. Některé kanceláře mají na telefonování vyhrazené místnosti, využijte je.

Venku

Telefon v tichém režimu je na rande samozřejmostí. A to zvláště, pokud se chystáte jít třeba na večeři. Ukazujete tím respekt nejen druhé osobě, ale také personálu a dalším hostům podniku. Nejen telefonování je však nevhodné. V dnešní době občas zapomínáme, že nevhodné je i psaní SMSek, prohlížení internetu či používání sociálních sítí. Mobilmania je jednou z největších chyb, které můžete na schůzce udělat.

Konverzace s protějškem by měla hrát prim, ptát se tak na heslo od Wifi ještě než si objednáte je tak opravdu známkou neslušnosti. Pokud opravdu potřebujete být na příjmu, nechte si zapnuté vibrace a v případě hovoru se omluvte. Dobu hovoru však držte na nutném minimu.

Tato pravidla však platí nejen v restauracích, ale i třeba na procházkách venku. Opravdu musíte mít telefon v ruce? Pokud si potřebujete nahodile něco najít na mapách nebo se vyfotit, budiž, ale konverzovat s přáteli přes Messenger zatímco se protějšek nudí je opravdu nevhodné.

Formální události

Věděli jste, že dříve bylo neslušné brát si na formální události hodinky? Tak si představte, jak to asi bude s telefonem. Telefon by jste měli ideálně nechat v autě, případně vypnutý v saku. Že si potřebujete s někým vyměnit kontakt? Ale no tak, od toho tu jsou přeci vizitky.

V autě

Snad ani nemusím zmiňovat, že telefon byste mít v autě v ruce rozhodně neměli. Tedy pokud řídíte. Pokud potřebujete být i v autě ve spojení s okolím, mluvte přes handsfree, případně zastavte a zavolejte si v klidu mimo provoz. Pokud jste v roli pasažéra a máte hovor, předem si rozmyslete, jestli je vhodné telefon zvednout. Poslouchat jako vedlejší účastník dlouhé konverzace rozhodně není příjemné.

1 komentář

  1. Téma telefonů je jednoduše nesmrtelné. Dost často řeším s přítelem situace, kdy automaticky vytahuje telefon při chvíli, kdy si zrovna nepovídáme. To samé ale pozoruji i u sebe, což je snad ještě horší. Už jsme se domlouvali na odstranění našich nejhříšnějších aplikací na určitou dobu, což jsme oba dokázali s přehledem splnit. Teď si spíš určujeme taková ta naše pravidla – pokud jsme jen spolu na večeři nebo v baru, telefon ani nepokládáme na stůl. Ale doma třeba až takový problém nepociťuji. Ve společnosti to chápu, ale doma je prostě doma a proč ten telefon neotevřít, když chci relaxovat a tohle je jedna z nejjednodušších možností.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here