Trable s knoflíky

0

Jedna řada, dvě řady, tři knoflíky, dva knoflíky, jeden knoflík. Které z nich ze zapínají a které ne? Někdo má v zapínání knoflíků jasno, někdo v tom může trochu bloudit. A proto jsme tu my, abychom jednou pro vždy tento problém rozlouskli.

Proč se to nezapíná všechno?

Ne vždycky se poslední knoflík nechával rozepnutý. Je několik teorií, proč se to změnilo:

  • Tlustý král
    V Británii žil jeden král, Eduard VII se jmenoval. Rád jedl a rád pil, tlustý král tak z něho byl. Další kuře hnedka spolknul, spodní knoflík už nedopnul. Poddaní jeho však hodní byli, knoflík si též nezapnuli.
  • Světácký trend
    Byla doba, kdy světáci nosili dvě vesty naráz. Aby dali tu spodní na obdiv, u vrchní si nezapínali poslední knoflíček.
  • Jezdecký komfort
    Abyste se na koně vůbec vyhoupli, je potřeba si rozepnout spodní knoflík.  Alespoň to říkali jezdci na konci 19. století.
  • Etonská škola
    Eton College je je známá kolejní škola v Etonu poblíž Windsoru. Etonská škola je jedna z nejelitnějších a nejprestižnějších škol ve Velké Británii. Na škole běžně studují například členové královské rodiny. Její studenti mají nejen perfektní znalosti etikety, ale také chodí perfektně oblečení. Žakezy jsou u nich na denním pořádku. Na škole existuje několik spolků. Jelikož mají studenti velmí přísné dress cody, mikiny s logem spolku nepřichází v úvahu. Aby se tak mezi sebou poznali, studenti vymysleli jednoduché rozlišení. Studenti spolku Pop tak mimo jiné měli spodní knoflík vždy odepnutý.

V dnešní době se už se zapínáním posledního knoflíčku (tam, kde se nezapíná) nepočítá. A tak jsou také saka (a další části oděvu s knoflíčky) šity. Pokud knoflíček zapnete, nejen že to bude pěkné faux pas, ale ani to nebude vypadat dobře a dost možná se vám také bude hůře pohybovat.

Zapínání knoflíků u saka

Jednořadá saka

Jednořadá saka mají tu výhodu, že si je v sedě můžete rozepnout. Až budete vstávat, nezapomeňte si je však opět správně zapnout.

Sako s jedním knoflíkem

Jednořadé sako s jedním knoflíčkem je trochu neobvyklé, ale stále poměrně populární. Zde je pravidlo, že se knoflíček vždy zapíná.

Sako se dvěma knoflíky

Klasické jednořadé sako se dvěma knoflíčky. V dnešní době se jedná o nejpopulárnější typ saka. Zapíná se vždy jen horní knoflíček.

Sako se třemi knoflíky

Klasická saka mají knoflíky normálně, zapíná se pouze prostřední, nebo horní dva knoflíčky.
3 – roll – 2 saka mají horní knoflíček na klopě, zapíná se pouze prostřední knoflíček.

Sako se čtyřmi knoflíky

Tento druh saka žije ve stínu sak se třemi knoflíky. Není moc oblíbený. Zapínáme horní tři knoflíčky.

Dvouřadá saka

Zde pamatujte, že dvouřadá saka se nerozepínají ani v sedě.

4×1

Sako má na celkově 4 knoflíky, zapínatelný je ale pouze jeden. Zapněte tedy vše, co jde.

4×2

Sako má také 4 knoflíky, zapínatelné jsou dva nad sebou. Zapínáme pouze horní.

6×1

Sako má 3 dvojice knoflíků. Zapnout se dá opět jen jeden, spodní. Zapněte ho.

6×2

Nejběžnější typ dvouřadého saka, má celkově 6 knoflíků. Zapínat se dají dva z nich. Zapínáme pouze horní.

Zapínání knoflíků u vesty, kabátu a blejzru

Zapínání knoflíčků u vesty

U vesty je to jednoduché. Neplatí zde tak přísná pravidla, jako u saka, takže pokud nejdete na večeři ke královně, chybička zde nebude tak fatální. Vesměs platí, že u trojdílného obleku rozepínáme na vestě poslední knoflík. V případě, že vestu nosíme bez saka, můžeme jí mít zapnutou celou. U dvouřadých vest, které se nyní dostávají do módy, platí to samé.

Zapínání knoflíčků u kabátu

Jelikož se kabát nejedná především o estetickou část oděvu, nýbrž o ochrannou, nemusíte si s etiketou příliš lámat hlavu. Rozepnutím spodního knoflíčku nic nezkazíte, stejně tak jako jeho zapnutím.

Zapínání knoflíčků u blejzru

K blazeru (blejzru) byste se měli chovat úplně stejně, jako k saku (viz výše).

A co knoflíčky na rukávech?

Knoflíčky už na rukávech existují téměř od vzniku saka samotného. Sako bylo jedním ze standardních oděvů, který se nosil prakticky všude. Nosili ho jak farmáři, tak vyšší společnost. A sundat ho bylo asi takové faux pas, jako kdybyste se dnes vysvlékli do spodního prádla. A jelikož bylo ruční praní složité a lidé si nechtěli při manuální práci rukávy od saka ušpinit, vznikly knoflíčky.

Knoflíčky na rukávech jsou v dnešní době téměř nepotřebné. Sundat si sako, zvlášť pokud pod ním máte vestu, už není ve většině situací nevhodné. Proto tak spousta (zvláště levnějších) oděvních firem dělá knoflíčky na rukávech jen na okrasu a žádnou funkčnost nemají. Lepší saka vám však umožní knoflíky rozepnout a rukávy saka pohodlně ohnout a vyhrnout.

Na saku bývají 2-4 knoflíčky na každém rukávu. Moderním výstřelkem je také dírka na knoflík, kde však knoflík nenajdete. V praxi tak máte 4 dírky na knoflík, ale jen 3 knoflíky.

V zásadě platí, že byste měli mít knoflíky, jež máte k dispozici, zapnuté. Pak záleží na jejich umístění. Jestliže je mezi knoflíky prostor, případně se jen lehce dotýkají, nemusíte nic řešit. Pokud jsou však knoflíky namačkané u sebe, je potřeba je seřadit tak, aby se postupně překrývali. Jakékoliv jiné seřazení může vypadat velmi nepřístojně.

Předchozí článekGentlemani minulosti – Frank Sinatra
Další článekKapesníček do saka
Zakladatel Two Gentlemen, nadšenec do pánské módy, moderních technologií, designu, marketingu, retailu a podnikání. Má rád štěňátka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here