Kožený pásek ne jako nutnost, ale jako módní doplněk

1

Pásek, zdánlivě drobný doplněk, je ve skutečnosti tím, co celému outfitu dává jistou celistvost. Můžete mít oblek za 50 tisíc, ale špatně vybraný pásek celý dojem velmi lehce zkazí. Proto je potřeba jej nebrat na lehkou váhu a s výběrem si dát záležet. Měl by být nejen funkční, ale také dobře vypadat.

Druhy pásků

Pánské opasky se dělají různých druhů, aktuálně se ale nosí pouze tři typy pásků. Kožené opasky, kožené pletené a látkové pletené. Zatímco klasické kožené jsou zajisté formálnější, pletené pásky jsou velmi stylovým casual doplňkem.

Při výběru pásku dbejte na jeho barvu. Z kožených pásků jsou nejoblíbenější odstíny hnědé a černé. U látkových pletených můžete experimentovat i s barevnějšími variacemi. Pásek se obvykle ladí s botami. Lesklé pásky by se tak měli nosit pouze s perfektně naleštěnými botkami, matné naopak s matnou obuví. Tomuto problému se můžete vyhnout tím, že si nevezmete boty z kůže.

Co se týče použitého materiálu, vyhnul bych se například kůže z rejnoka a některým plazům. Ty jsou určené spíše pro dámy. Klasikou mezi použitými materiály je hovězí kůže, se kterou nikdy nic nezkazíte 🙂

Přezka/spona

Obecně platí, že čím je přezka/spona větší, tím méně formální opasek je. Pokud nosíte další kovové doplňky (spona na kravatu, manžety, náramky), rozhodně by s nimi měla přezka či spona ladit. Stříbrná ke stříbrné, zlatá ke zlaté. Je tu však jedna výjimka, kterou je snubní prsten. Jeho nošení tedy neznamená, že do konce vašeho života k němu budete muset nosit už jen zlato.

Přezka může mít několik podob:

1. Přezka s jazýčkem – Klasický pásek, který vídáme dnes a denně. Nejběžnější typ pásku.

2. Přezka s háčkem – Nejvíce atypickým typem přezky je přezka s háčkem. Obvykle stylizovaná například do kotvy. Buď se zahákne do dírek, nebo do našitých poutek.

3. Spona se západkou – Nejmodernější typ přezky, pásek v podstatě jen utáhnete. Je konstruovaný tak, že jej není potřeba nikam zacvakávat ani se trefovat do žádné dírky. Princip je stejný jako např. u pásků kolečkových bruslí. Povoluje se secvaknutím háčku. Nikde je neohýbáte, proto mají dlouhou výdrž.

4. Spona se spínátkem – Přezku po utáhnutí nacvaknete do dírky. Spolu s přezkou s jazýčkem se jedná o nejčastější typy pásků.

Délka opasku

Správná délka opasku může být poněkud komplikovaným parametrem na zjištění. Kompletní návod si můžete přečíst na odkazu výše. Stručně řečeno, pásek by měl být ideálně tak dlouhý, že jej zapnete do prostřední dírky. Nejlépe uděláte, když si jej osobně vyzkoušíte.

Nákup opasku

Pásek je jedním z doplňků, kde byste se neměli bát investovat. Levný pásek (většinou z genuine leather) se vám velmi rychle zničí a budete za chvíli muset kupovat další.

Osobně doporučuji například Delmas. Nabízejí široký sortiment kvalitních kožených opasků české značky Penny Belts či Calvin Klein za rozumné ceny.

Pokud chcete poradit například s délkou, zkušený personál rád s výběrem poradí. Na prodejnách si dokonce můžete zakoupený opasek zdarma zkrátit, což považuji za super službu.

Kvalitu pásku můžete kromě papírových údajů částečně ověřit sami. V zásadě existují dva způsoby.

  1. Pásek lehce natáhněte. Jestli někde uvidíte, že pásek začne v některé části praskat, nekupujte ho.
  2. Pásek lehce škrábněte nehtem po zadní straně. Jestli se po nehtu na pásku objeví rýha, nekupujte jej.

Nutno dodat, že tyto způsoby nejsou stoprocentní a i některé méně kvalitní pásky těmito testy projdou. Minimálně však vyfiltrujete ty nejhorší 🙂

Péče o kožený opasek

  • Kupte si spolu s opaskem kondicionér na kůži a používejte jej.
  • Čas od času vezměte kartáč a očistěte ho, zbavíte ho jak nečistot, tak zápachu.
  • Nenoste stále jeden a ten samý opasek. Opasek by si měl po nošení odpočinout. Ideálně ho i sundejte z kalhot.
  • Jakákoliv voda je pro kůži špatná. Neuchovávejte jej tedy na vlhkých místech. Pokud vás chytne déšť, nezapomeňte pásek následně usušit.  V létě raději noste opasek látkový.

 

Obrázky: Pinterest, Pixabay, Pexels

Předchozí článekJak být elegantní i v satanově pekle
Další článek6 dôvodov, prečo knihy v 21. storoří nevymreli, a prečo by ste ich mali čítať
Zakladatel Two Gentlemen, nadšenec do pánské módy, moderních technologií, designu, marketingu, retailu a podnikání. Má rád štěňátka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here