Jak být elegantní i v satanově pekle

4

Už jsou tady zase – ta úmorná vedra, která z nás ždímají každou kapku vody. Připadáme si, jako bychom se propadli do samotného pekla. Sotva se člověku chce v takovém vedru přemýšlet o běžných věcech, natožpak uvažovat nad tím, v čem vyjde v těchto dnech ven. Chcete, aby vám bylo příjemně, ale zároveň chcete vypadat elegantně za každé situace? Já vás této starosti zbavím – připravil jsem si pro vás pár tipů a rad, jak se jednoduše, elegantně, a hlavně pohodlně obléknout za teplých letních dní.

Látky

Při výběru či nákupu oblečení velmi doporučuji si dobře promyslet, v jakém počasí jej budete nosit. Poněvadž nám obrovská vedra už klepou na dveře, měli bychom náš šatník obohatit o takové prvky, které jsou ušity z přírodních látek, jelikož nádherně profukují a dýchají. Nebudete se v nich  tedy cítit jako ve varné konvici, která má každou chvíli explodovat. O jaké látky se jedná?

Hlavně o přírodní látku len, který se získává z rostliny lnu setého, jenž je převážně znám pro své absorbční vlastnosti a chladivý účinek. Dominantní vlastnosti lnu tkví v tom, že nejvíce ze všech látek dýchá, snadno pohlcuje a propouští vlhkost. Nicméně má i svou nevýhodu – velmi lehko se zmačká. To však můžete využít pro svůj osobitý módní styl. Oblečení ušité ze lnu se tak bude týkat jen casual a smart-casual outfitů, proto na jednání či události, které vyžadují formální dresscode, si oděv ušitý ze lnu určitě neberte.

Další variantou přírodních látek za těchto teplých dní je určitě bavlna, která má podobné vlastnosti jako len, sic jen v poloviční míře. Oproti ostatním látkám dýchá o něco více, ne tolik jako len, ale svůj účel to splní. Mnohem větší výhodou proti lnu je menší míra mačkání. Nicméně záleží, o jakou gramáž se jedná, protože čím těžší, tím se méně krčí, ale zase více hřeje. Existuje mnoho druhů zpracování bavlny, jeden z těch vzdušnějších je tzv. „seersucker,“ který byl poprvé použit v Indii. V čem tedy spočívá kouzlo seersuckeru? Právě v seskupení a nakrčení nití bavlny, což má za následek, že oděv mírně odstává od pokožky a tělo tak ochlazuje. Je však poměrně drsná a některým lidem nemusí vyhovovat.

Na léto nedoporučuji umělé látky, jelikož vás drží jako v pytli, budete se v nich nehorázně potit a často ani nejsou příjemná na nošení … Dále nedoporučuji vlnu či kašmír, jelikož jsou spíše určené pro zahřátí a snaží se udržet teplotu. Když už, tak vybírejte ty nejlehčí gramáže, které jsou k dostání.

Barva

Léto je příznačné svou pestrou paletou barev, kterých si můžete všimnout všude, kam se podíváte. Pro hrátky s barvičkami je přímo příznačné tohle léto, kdy se odehrávají letní olympijské hry v Rio de Janeiru, které je známé pro své barevné karnevalové slavnosti. Není na škodu se inspirovat olympijskými kolekcemi oblečení států jako je Austrálie, USA či Estonsko. Na naše je škoda pohledět, nedejbůh je nosit. Připadá mi, jakoby někdo hodil hrací plátno ze hry twister na modré tričko a tím si splnil svůj úkol – “ co bych se s tím zabýval, jak bude vypadat náš národní olympijský tým, že…” Takhle teda ne, ale raději než kopírujte něčí styl si utvořte svůj vlastní, který si obměňujte dle denní doby.

Dopoledne a odpoledne volte barevnější či světlejší oufit. Zaprvé kvůli slunci, aby vás neupeklo a za druhé tím ukážete, jak umíte kombinovat barvy a máte vkus pro módu. Dobré jsou vzájemné kombinace barev:

Kombinace barev

 1. Bílá/béžová/světle šedivá a modrá (světlá, navy, královská)
 2. Žlutá, bílá a červená/modrá
 3. Bílá, červená a někdy i modrá
 4. Světle šedivá, bílá a vínová/modrá/červená
 5. Od tónovat celý outfit podle jedné barvy
 6. Černou radši vynechejte (není nějak zajímavá a jen se v této barvě upečete zaživa)
 7. Mnoho dalších…

Navečer si buď můžete ponechat oufit ze dne, avšak lépe je si jej převléci. Slunko vás za parný den muselo dost vyždímat a určitě nechcete ve společnosti zapáchat. Večer volte o něco tmavší barvy, poněvadž už nepraží sluníčko a o něco se ochladí. Volte tak navy blue, tmavě šedivou, hnědou … ale určitě to neznamená, že k tomu nemůžete přidat nějakou jinou barvu, aby to vyniklo. Nezapomeňte, hlavně vkusně!

Kombinace

Nyní už víme, z jakých materiálů by mělo letní oblečení být, a víme, jaké barvy jsou na léto skvělé. Ale jaké to kousky oblečení vlastně máme ladit?

Poloformální elegance pomocí saka

Asi víte, podle našeho jednoho z původních článků, jak vypadá poloformální oblečení.

Skládá se ze:

 1. Saka nebo blazeru (mělo by být kontrastní barvy oproti spodku)
 2. Košile/polo/basic tričko
 3. Bermudy/kalhoty (chinos)
 4. Polobotky/tenisky/mokasíny
 5. Doplňky
 6. Parfém

Jak to do sebe pasuje

Jak to teď barevně poskládat, aby outfit dal celek? Celkem jednoduše, zvolíte například sako tmavší barvy, dejme tomu, že navy modré, pod to dáme světlejší košili, bud světle modrou/bílou/světle šedivou a k tomu zvolíme bud světlejší odstín barvy saka/blazeru nebo zvolíte úplně jinou barvu, třeba lososovou/červenou/žlutou/bílou/béžovou (to je trend posledních dob) barvu chinos kalhot/bermud. Boty bych volil mokasíny, do kterých si nemusíte ani brát ponožky a vypadají tak pořád elegantně a jestli si lámete hlavu jaký materiál u bot zvolit, doporučuji plátěné nebo kožené, ale nezapomeňte se o ně řádně starat! Slušivý blazer na míru se dá sehnat například ve Friendly Suits, chinos nebo bermudy třeba v Mangu/UomoNaponaletano.

Co se týká doplňku, zde si můžete pěkně vyhrát od kapesníčku do saka (který by měl ladit alespoň s jednou částí outfitů), hodinek až po pletené kravaty. Velkou inspirací pro mě v posledních dnech byla módní přehlídka značky Cremieux, které jsme se účastnili.

Důvod, proč jsem zmínil parfém, je zcela jasný. V létě je naprostá nutnost. Ovšem jediné, co vám poradím, je si vybrat určitou specifickou vůni charakterizující vaší osobu a k tomu přikoupit deodorant stejné značky, pokud se vyrábí. Na léto si můžete zvolit něco lehčího svěžejšího. Já na sebe nanáším parfém Terre od značky Hermés.

Pokud  takto vyjdete z domu, nemusíte se bát, že byste byli nevhod oblečení na nějakou menší pracovní nebo osobní schůzku (od pracovní po intimní), právě naopak  – dotyčná/é osoba/y vám budou závidět vaše pohodlí spojené s elegancí.

V případě, že by se jednalo o formálnější událost, přidejte jednu vrstvu navíc v podobě vestičky a voala, o starost máte vystaráno. Pak si už jen stačí po této schůzi sundat sako, přehodit si ho přes rameno a hezky si můžete vykračovat po hlavní třídě, kde všem ukážete, že máte smysl pro módu, pohodlí a také jasnou psychologickou vyrovnanost toho co nosíte.

Ležérní procházka

Venku je 40°, doma vám sotva stíhá klimatizace a jediné na co se zmůžete je ležet v posteli nebo ve vaně. Vaše povinnosti vás bohužel nenechají v klidu a musíte tak opustit vaše chladné království.  V tomhle případě se vám asi moc nechce na sebe vrstvit oblečení, co teda na sebe hodit? Odpověď je jasná – zvolte casual styl. Na procházku, do města, do parku.. Mějte na paměti, že casual styl není vhodný na firemní jednání nebo na jakékoliv důležitější pracovní schůzky.

Co na sebe:

 1. Košili/polo/basic tričko
 2. Bermudy
 3. Mokasíny/tenisky
 4. Doplňky
 5. Parfém (bez toho aniž byste nanesli svůj parfém na sebe, nelze ani vyjít z domu)

Při takovýchto enormních teplotách volte světlejší barvy třeba bílé a žluté nebo světlejší modř. Opět se snažte docílit zajímavého kontrastu barev. Košile si kupujte pouze s dlouhým rukávem, ty krátké vypadají nepěkně a také to působí dojmem, jako by krejčímu došla látka. Dlouhé rukávy se dají velmi pěkně shrnout až za loket, takže se nemusíte bát, že by vaše ruce byly zbytečně zahalené.

Pokud byste stejně trvali na krátkém rukávu, tak radši si zvolte tričko s límečkem zvané polo, pro které je příznačné propojení elegance a sportu (opět takovéto tričko si můžete pořídit třeba v Cremieux). Pokud vás trápí velké skvrny od potu na vašem topku (tím trpíme všichni), je velmi jednoduché řešení, jak se těchto skvrn zbavit. Zaprvé vám pomůže deodorant, ale to všichni víme, ale co pomůže nejvíce, je si obléci pod polo či košili speciální tričko pod košili. Doplňky zůstávají pořád stejné, můžete přidat třeba náramek s kotvou 🙂

Kdyby vám tato inspirace na léto nestačila, zkuste si najít další příklady stylu á la Pitti Uomo (například Uomo Napoletano) nebo také stylem Preppy „club“ (hlavním představitelem v Čr je již výše zmíněná značka Cremieux) a mnoho jiných.

 

Korekce: Stepan Vondracek

Reklama

4 KOMENTÁŘE

  • Jistě, může být. Vesta by však měla být jednomateriálová. Oblekové vesty často mívají lesklou zadní část, která by měla zůstat pod sakem vždy. Pokud tedy nosit vestu bez saka, ideálně takovou, která nemá lesklá záda (resp. jiná záda než přední část).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here