Chování nejen v restauraci

1

Restaurace jsou součástí našeho života. Slavíme zde výročí s drahými polovičkami, obědváme s kolegy či oslavujeme narozeniny s přáteli. Když chceme druhého potěšit, můžeme vyrazit do lepší, luxusní restaurace. S tím se však může pojit obava z toho, jak to v takové restauraci chodí a jaké tam fungují pravidla chování. V tomto článku si objasníme základní pravidla etikety, abychom v restauraci nebyli za burany.

Oblečení

Nejprve se podíváme na to, jak se obléci. Správná volba oblečení je zde podmínkou číslo jedna. Do lepšího podniku si nebereme ani tepláky, ani kraťasy a doma bychom měli nechat i džíny. A pokud nechceme být ostatním pro smích, měli bychom se připravit.

dress

Začneme tedy tím, zda-li jdeme do restaurace ve dne, či v noci. Pokud jdeme ve dne (například na schůzku s významnými obchodními partnery), tak nám bohatě postačí vycházkový oblek. Pokud tápete, jak takový oblek vypadá a z čeho se skládá, tak si přečtěte náš článek o vycházkových oblecích. Pokud však zveme svou drahou polovičku na večeři, musíme se převléci do tmavého univerzálního obleku. Při velice slavnostních večeřích volíme smoking. Nezapomeňte však na tuto skutečnost připravit i vaší drahou polovičku. Přeci jen nepůjdete vy za gentlemana v padnoucím tmavém univerzálním obleku s ženou, která právě vyšla z práce v roztrhaných jeanech a topu. Takové překvapení nemusí být vždy pozitivního charakteru.

Chování

Obléci jsme se už dokázali. Teď nás čeká ta těžší část. Chování ve společnosti má přesně dané hranice. Začneme tedy tím, jak by mohl takový večer vypadat z hlediska chování. Zde si uvedeme příklad, kdy jdeme na večeři s partnerkou.

Staré pravidlo etikety praví, že muž vchází do restaurace první. Pochopitelně neběžíme ihned hledat místa, ale přidržíme dámě dveře, aby mohla pohodlně vejít dovnitř. Nejčastěji si předem zarezervujeme místo v restauraci, kam nás obsluha zavede. Obecně platí, že čím lepší podnik, tím dříve musíte rezervaci udělat. V těch nejvybranějších podnicích tato doba může činit až několik let. U nás však bude stačit několik dnů, maximálně týdnů dopředu.

Ve chvíli, kdy se dostaneme ke stolu, tak nejprve pomůžeme dámě sundat kabát a pomůžeme jí usadit. V těch vybranějších podnicích se o to může postarat číšník. Poté si odložíme věci my a usadíme se (a samozřejmě rozepneme knoflíček saka). Dámu usadíme na místě, kde bude čelem do prostoru restaurace a zády ke zdi (pokud to je zrovna možné). Ženy mají extra pravidlo při sezení, měly by sedět pouze v první třetině židle.

Pokračujeme objednáním jídla. Nejprve necháme objednat dámu a poté si objednáváme my. Během jídla musíme dodržovat také pár pravidel.

  • Látkový ubrousek patří na klín, papírový na stůl. Ženy si látkový rozbalují pouze z poloviny. Do látkového se neutíráme.
  • Nemluvme moc nahlas. Nechceme rušit další hosty restaurace a ani nechceme být rušeni nimi.
  • Pokud máme k předkrmu pečivo, pamatujte, že pečivo se neukusuje, nýbrž odlamuje (vzpomeňte si na film Bobule).
  • Pokud nám spadne omylem příbor na zem, tak jej za žádných okolností nezvedáme. Poprosíme obsluhu, která to udělá za nás a dodá nám příbor nový.
  • Polévku nesrkáme!
  • Jídlo nedochucujeme před ochutnáním, ukrajujeme malé kousky.
  • Lokty nepokládáme na stůl.
  • Při čekání na chod se opíráme lokty o hranu stolu, je nespolečenské je mít v klíně.
  • Ubrousek po použití (papírový) zabalíme a skládáme do talíře. Látkový pokládáme zabalený vedle talíře.
  • Snažíme se jíst stejně rychle, jako protějšek.
  • Pokud si potřebujete odskočit, omluvte se.
  • Po konci jídla pokládáme příbor na talíř rovnoběžně. Pokud si pouze dáváme od jídla přestávku, příbor pokládáme křížem.

Přichází na řadu placení. Platíme za večeři pochopitelně my, nikdy dáma! Také nesmíme zapomenout na zaplacení spropitného. To se v České republice nachází nad 10% až po hranici 15% při veliké spokojenosti. Nadále následuje pomoc dámě do kabátu, otevření dveří dámě a odchod z restaurace hned po ní.

Příbory

Ach ty příbory. Také jste z nich na větvi? Nevíte jaký příbor na co slouží? Nevadí, s námi budete vědět, jak na ně! Povíme si pravidlo, které platí ve všech případech a to i v těch, kdy o příborech nevíme vůbec nic. Pokud přijdeme do luxusnější restaurace, tak obvyklé prostření vypadá tak, že po pravé ruce budeme mít nože, po levé vidličky a nahoře lžíce.

Poté bereme příbor podle chodů. Pokud budeme mít například 4chodové menu, tak na studený předkrm, kterým začínáme, si vezmeme nejvzdálenější příbor od talíře. Poté následuje polévka, na kterou si vezmeme lžíci. Pak přichází hlavní chod, na ten si vezmeme příbor, který se nacházel mezi nejvzdálenějším příborem a příborem vedle talíře. A na závěr na dezert si vezmeme příbor, který se nachází nejblíže talíři. Pokud však chceme okusit speciality podniku jako například hlemýždě, tak v tomto případě nám obsluha dodá příbor určený právě na pojídání této speciality. Jelikož druhů příborů je opravdu mnoho, tak si je zde nebudeme popisovat celé. Ty nejčastěji užívané naleznete v následujících obrázcích níže.

 

Toto byl seznam základních pravidel, které v restauraci využijeme. Je jasné, že jich existuje mnohem více, avšak pokud budeme dodržovat alespoň tyto, tak budeme s přehledem zapadat do místní společnosti a neuděláme si žádnou ostudu. 🙂

Předchozí článekPonožky we are ferdinand
Další článekDesignové lahve Slimbottle
Zakladatel Two Gentlemen, milovník všeho dobrého. Rád sportuje, studuje a také rád pije. Mezi jeho koníčky patří krásné ženy, politika a podnikání.

1 komentář

  1. No sice moc luxusní restaurace nenavštěvují, ale chovám se tak i v těch normálních, osobně nemám rád právě tu strojenost. A to nejsem žádnej hulvát 😀 Mám rád když se člověk cítí dobře a panuje v podniku dobrá atmosféra a hlavně když tam dobře vaří. I když poslední dobou oceňuji restaurace které se zaměřují tímto stylem jakože zdravější jídla. A to bude tím že jsem začal mít nějaké zdravotní problémy. A jinak se tomu říká pravidla bontonu neboli pravidla stolování 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here