Psací pero – nedoceněný přítel

5

Tak jako oblek, i psací pero je nezbytností moderního muže. Bohužel však v dnešní době tento názor mnoho lidí nesdílí. Myslím si, že je to škoda, jelikož pořádné psací pero má rozhodně něco do sebe. A když už nic jiného, určitě uděláme na naše obchodní partnery lepší dojem, když se podepíšeme luxusnějším psacím perem, než-li propiskou s logem naší firmy za pár korun. Přitom není nutná koupě pera za desítky tisíc korun, můžeme nalézt i kvalitní značky za rozumné peníze. 

První psací potřeby se objevily okolo roku 4 000 před naším letopočtem ve starém Egyptě. V té době se nejčastěji používalo seříznuté husí brko, které se namáčelo do rostlinného oleje. Postupem času se však psací potřeby vyvíjely. Za zmínku určitě stojí rok 1884, kdy si Lewis Edson Waterman nechal patentovat první ocelové plnící pero. Od té doby se však už nevyvíjelo pero pouze pro jeho snazší a rychlejší využití, ale také co se týče vzhledu. Využívalo se hodně míchání kovů, do hrotů se hojně využívalo právě zlato. Také se pera zdobila různými drahokamy. Postupem času se z něj stal spíše luxusní předmět, než-li pouhopouhá pomůcka ke psaní. Avšak pokud si chceme nějaké pero pořídit, určitě se do něj vyplatí investovat. Přeci jen, pokud ho neztratíme či nerozbijeme, vydrží nám do konce života.

Během té dlouhé doby vývoje vznikly krom nespočtu luxusních kousků i různé druhy per. My je dělíme na tři základní kategorie:

 • Plnící pera
 • Kuličková pera
 • Keramická pera

Tyto kategorie si krátce popíšeme.

Plnící pera

Mezi mojí nejoblíbenější psací pomůcku patří právě plnící pera. Tato klasika přichází zpátky do módy a začíná být součástí každodenního života správného muže. Jak jsem zmínil již výše, první plnící pero vzniklo v roce 1884 a od té doby ušlo velmi dlouhou cestu plnou změn. V dnešní době nalezneme poměrně lehká pera, krásně zdobená s hrotem tvořeným z různých kovů. Nejčastěji z nerezové oceli, rhodia či zlata. A právě hrot je ta část pera, která dělá pero unikátním. Může mít mnoho podob, jelikož každý výrobce se snaží mít svůj vlastní hrot nějak originální. Také zde se určuje tvrdost hrotů. Nejčastěji jsou využívány 3 skupiny.

 • F – slabý – Hrot využívaná nejčastěji našimi drahými polovičkami. Pomocí tohoto hrotu dosáhneme velmi jemné linky za pomocí mírného tlaku.
 • M – střední – Tento hrot využívá největší část uživatelů. Jedná se o zlatou střední cestu.
 • B – široký – Tento hrot má velice širokou stopu. Můžeme ho využívat například při kaligrafii.

Kuličková pera

U kuličkových per není historie zas tak dlouhá. V roce 1938 si je nechal patentovat novinář László Bíró, který se svým bratrem přišel na novou formu psací potřeby za pomoci použití malého kovového ložiska. Výhoda oproti plnícímu peru byla taková, že se mohlo psát všemi směry po papíře, aniž by byl člověk omezován směrem hrotu pera. Pro tyto účely byl také vynalezen nový inkoust, který se musel mnohonásobně zhustit, aby nevytekl. Postupem času se kuličková pera stala jedničkou na trhu a momentálně jsou nejpoužívanější psací pomůckou na světě.

Keramická pera

Keramická pera, tzv. rollery, jsou kombinací obojího výše zmíněného. S kuličkovým perem mají společné malé ložisko. To však na rozdíl od kuličkového pera není kovové, ale keramické. Zároveň využívá řidšího inkoustu, tudíž nám pero krásně jede po papíru, aniž bychom museli výrazně na něj tlačit. Z tohoto důvodu se tyto pera často doporučují právě dětem.

Výběr pera

Jak jsem zmínil již na začátku, není nutností kupovat si to nejdražší pero, které právě nalezneme. Závěrem uvádím tři cenové kategorie a s nimi spojené značky psacích potřeb.

 • 1000 – 2500 Kč – Parker, Scrikss, Sheaffer, Pera Novák
 • 2500 – 6000 Kč – Diplomat, Waterman, Faber Castell
 • 6000 Kč a výše – MontBlanc, Graf von Faber Castell

 

 

Předchozí článekTenpoints, švédské boty do pohody i nepohody
Další článekZáklady etikety: vše co je potřeba k okouzlení ženy vašich snů
Zakladatel Two Gentlemen, milovník všeho dobrého. Rád sportuje, studuje a také rád pije. Mezi jeho koníčky patří krásné ženy, politika a podnikání.

5 KOMENTÁŘE

 1. Nedokazi rukou psat nicym jinym nez plnicim perem. Pouzivam je denne a hned nekolik, je krasne mit vice barev inkoustu :-).

  Jeste doplnim svou zkusenost s opravdu levnejsimi pery. Vynikajici znacka je X-pen, jedna se o izraelskou firmu, pouziva casto moderni materialy jako iridium. Pohybuje se v prvni vyse uvedene kategorii, ale i presto se jejich vyrobek stal mym nejoblibenejsim perem, v soucasnosti hlavnim, kterym pisi denne. Na peru to neni nijak znat a vypada nadherne.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here