15 aktivit, které by správnému muži neměly být cizí

9

Poslední dobou se čím dál častěji setkávám s lidmi, kteří nemají ani základy slušného vychování. Přitom nevidím nic složitého na tom, říct „děkuji“ nebo „prosím“. Toto však není jediná věc, kterou dnešní muži (ale nejen oni) naprosto vypouštějí. Pojďme se tedy dnes podívat na to, co by každý muž měl umět.

1. Otevírání dveří ženám

Ženám tímto gestem prokazujeme úctu a zdvořilost. Přitom to není nic složitého a kdejaké ženě tím uděláme radost. Ženám vždy otevíráme dveře a necháme je vstoupit první. Výjimkou jsou hospody či restaurace, zde vstupuje první muž. Dveře auta nejsou výjimkou, bez ohledu na to, kdo řídí. Ženě otevřeme dvířka, pomůžeme jí nastoupit a ujistíme se, že jsou dveře bezpečně zavřené.

2. Placení účtu

Pravidlo, které mnoho mužů dodržuje. Říká se, že když jdeme s ženou na schůzku, některé se často i hodiny připravují, aby vypadaly co nejlépe. My bychom je měli za tuto snahu tímto způsobem odměnit. Může se však stát, že se žena sama od sebe rozhodne, že si účet zaplatí každý sám. V tom případě se o účtenku nebudeme přetahovat a zachováme se dle rozhodnutí ženy. Je nutné však rozlišit, zdali tak žena jedná pouze ze zdvořilosti. Pokud je žena ohledně placení zvlášť nezlomitelná (což mimochodem může být jedním z náznaků nezájmu), nehádáme se.

3. Půjčení kabátu ženě

Vyjdeme si s ženou ven, ztratíme společně pojem o čase, najednou máme večer a ochladí se. Přeci nebudeme sobečtí, půjčíme jí svůj kabát, svetr, či cokoli na zahřátí.

4. Dochvilnost

Pokud nejdete brzy, tak jdete pozdě. Může se stát cokoliv. Od ujetého autobusu, zaspání až po katastrofičtější scénáře. Avšak neexistuje ospravedlní pro to, že jdeme pozdě. Vždycky bychom měli být na místě zhruba o 5-15 minut dříve. Přeci nechceme přijít na schůzku uřícení a zároveň nechceme, aby na nás dáma čekala. Pokud však přijdeme včas, ale náš protějšek ne, zachováme se gentlemansky. Nebudeme protivní, řekneme, že jsme na místo právě před chvíli dorazili.

 5. Pomoc usadit ženu

Pokud plánujeme jít do restaurace, nejenže pomůžeme dívce vysvléct z kabátu, ale poté jí pomůžeme i usadit ke stolu. Ženy by měly sedět zády ke zdi, aby měly přehled, co se děje v celé restauraci. Poté co jí pomůžeme usadit, se pochopitelně posadíme i my. V lepších restauracích toto neřešíme, výběr stolu i usazení ženy si na starost vezme číšník.

6. Nemluvit sprostě

Zde to nemusím moc rozvádět. Správný muž by neměl mluvit nikdy sprostě. A pokud už, tak rozhodně ne na veřejnosti. Důležité je nikoho neurazit. Pokud nám někdo nadává, neponížíme se na jeho úroveň. Budeme se to snažit vyřešit diplomaticky. A nezapomeňme, mluvení sprostě není dvakrát sexy.

7. Uvolnit své místo

Toto pravidlo není sice povinností, ale je to známka slušnosti. Známe to třeba z pražského metra, kde uvidíme stařenku vcházející dovnitř vagónu. Samozřejmě ji nenecháme postávat mezi hromadou lidí a pustíme ji pochopitelně sednout. Přeci jen i my budeme jednou staří a určitě budeme vděční, když nás někdo pustí sednout.

8. Nehrát si neustále s mobilem

Není snad nic otravnějšího než, když se s někým domluvíme na schůzce a dotyčný neustále sleduje nejnovější příspěvky na Facebooku u sebe na mobilu. Schůzky jsou od toho, že si chceme popovídat s lidmi, ne se svým mobilem. Mobil využíváme pouze omezeně a to jen v nutných případech. Pokud máte problém s tím, že sledujete každých 5 sekund nové fotky na Instagramu a podobných sítích, nechte raději svůj mobil doma.

9. Umění naslouchat

Nesnažme se být středem pozornosti, neskákejme lidem do řeči, nechme mluvit i ostatní. Naslouchání totiž neznamená, že „čekáte na vaši šanci mluvit“. Znamená to být pozorný, učit se číst odpovědi, pochopit reakce a navigovat něčí emocionální krajinu.

10. Bezpečné doprovození ženy až k domu

Po nádherném večeru nenecháme ženu jít samotnou domů. Nejenže se po našem boku bude cítit bezpečně, můžeme toho i dobře využít. Co se třeba projet kočárem? Tomu by žádná žena neodolala.

11. Vytvoření rezervace

Pokud hodláme někam vyrazit, rozhodně nepodceňujme zařízení rezervace. Není nic horšího a vlastně i trapnějšího, než když vymyslíme úžasný plán, ale po příchodu na místo zjistíme, že mají plno. Těžko pak budeme vymýšlet náhradní plán na místě.

12. Oblékat se dle situace

Sto lidí, sto chutí. Ať si každý nosí to, co se mu zrovna libí. Pochopitelně krom ponožek do sandálů, ale to bohužel z Česka asi nevymýtíme (nehledě na tom, že se takové ohavnosti začínají objevovat na přehlídkových molech). Musíme se ovšem umět obléci dle dané situace. Do divadla nepůjdeme v džínách, vezmeme si na sebe alespoň tmavý univerzální oblek. Přeci nechceme vypadat za burana na veřejnosti.

13. Dodržovat sliby

Pokud něco někomu slibujeme, měli bychom to i dodržet. Důvěra lidí totiž není neomezená a velice těžko ji získáváme nazpátek. Proto pokud již víme, že dotyčnou věc nejsme schopní splnit, nic neslibujme a raději to řekněme přímo na rovinu. Buďte muž slova. Pokud jste známý tím, že sliby nedodržujete, lidé vám přestanou věřit a podle toho s vámi také tak budou jednat.

14. Nelhat

Nevyplatí se lhát, pravda totiž vždy vyjde najevo. Lhaní je známka slabosti, pravý muž čelí pravdě a nebojí se říct naplno. Výjimkou však mohou být milosrdné lži, neboli lži ze zdvořilosti. Na jedné straně s nimi totiž můžeme odvracet zcela zbytečné konflikty (otázka „jsem tlustá?“), ale na straně druhé nelze zaměnit řešení důležitých problémů za své pohodlí (lhát příteli, pokud víme, že je mu žena nevěrná).

15. Neuhodit ženu

Toto je tabu v jakékoliv situaci a za jakýchkoliv podmínek. Za žádných okolností nikdy úmyslně neuhodíme ženu! Vlastně muž by neměl přijít do šarvátky s kýmkoliv. Měl by se zachovat jako správný gentleman a zůstat nad věcí. Pokud už na pěsti přijde, používáme pouze obranné minimum.

Reklama

9 KOMENTÁŘE

  1. Bod 15 je takový…řekněme dvousečný…jinými slovy si žena může dovolit cokoli, ale my nic. Chtělo by to na vyvážení i článeček 15 aktivit, které by správné dámě neměly být cizí. 🙂 A jako bod 15 dát pravidlo, že pokud muž ženu neuhodí, tak by toho taky neměla zneužívat (což se ale bohužel děje velmi často).

    • Ano, dnes je na trhu hodně stylových nožů, které člověk může sladit s oblekem. Ať jste fanouškem italských vystřelovacích pomocníků, tradicionalsita s rybičkou nebo nosíte Bowieho 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here