Moje první sako

1

O mužích naší země se říká, že se neumí oblékat, nemají dobrý vkus nebo se absolutně nezajímají o módu. Minulý režim zapříčinil nedostatek elegantního oblečení na trhu a mizivé pronikání zahraničního vlivu na naši módu. Jediné, čím jsme byli v tehdejší době známí, byla tepláková souprava a ponožky v sandálech. Po pádu komunismu se náš trh obohatil o různé módní prvky a styly oblečení. Tím si každý chlap může najde to svoje a nás to nutí více se zajímat o to, jak sami vypadáme. První dojem zanechává náš vzhled, a tak přirozeně chceme, aby byl co nejlepší.

Jelikož je náš web určený pro muže, které zajímá gentlemanská tématika, rád bych se s vámi podělil o mnoho užitečných rad a informací, při vašem výběru prvního saka (respektive blejzru), které by mělo být součástí šatníku každého gentlemana.

Cena

Před samotným výběrem saka byste si určitě měli říci, kolik chcete utratit za tento elegantní kousek oblečení. Cena se bude odrážet na materiálu a způsobu výroby samotného saka, zdali se jedná o konfekci nebo sako šité na míru. Cena saka může být od pár stovek po několik desítek tisíc. Skutečně první sako by tak nemělo být v té nejvyšší cenové relaci. Může se totiž také stát, že si po chvilce nošení uvědomíte, že byste chtěli sako vlastně úplně jiné.

Konfekce

Konfekce, neboli off-the-rack je druh masové výroby jednoho kusu oblečení ve více variantách velikosti od S až po XL (respektive XX….L).  Má své výhody i své nevýhody.

Jednou z výhod je cena, ta se většinou pohybuje níže, než už sak na míru. Důvody nižší ceny jsou zřejmé: nemusí se platit za práci krejčího, jsou vyráběná masovou výrobou a často jsou také z horších materiálů. Samozřejmě se najdou saka, která cenou u konfekcí převyšují cenu sak šité na míru, ale to se týká hlavně prestižních firem oděvního průmyslu jako Gucci, Armani, …

Další výhoda oproti sakům šitým na míru tkví v možnosti většího výkyvu ve váze. Můžete přibrat nebo zhubnout a sako vám stále tak nějak bude.

Jednou z nevýhod je, že saka konfekčních velikostí nikdy nebudou vypadat vypasované na vaší postavě. Pokud však plánujete například zhubnout a nebo naopak nabrat svaly, pořiďte si konfekci.

Saka na míru

Jsou asi nejlepší volbou při vašem výběru, protože sako vám padne jako ulité a můžete si doladit určité prvky vzhledu saka dle libosti, což si u konfekce moc nemůžete dovolit.

Můžete si vybrat z mnoha druhů knoflíků, klop, barev, vzorů, rozparků, způsob střihů a hlavně materiálů. Pokud byste příliš tápali se svým výběr, určitě vám krejčí poradí, co se dnes nosí a co je in a co se hodí k vaší postavě a vizáži.

Největší „nevýhodou“ je cena, která se pohybuje něco málo od 7000 Kč a výše. V uvozovkách proto, že ve většině případů dražší znamená lepší. Cena záleží také na druhu zpracování, jestli se jedná o bespoke, tedy sako ručně šité krejčím na míru nebo o měřenku (made-to-measure) – saka jsou upravená na vaši postavu až po samotném ušití.

Materiál

Materiál je jedním z nejdůležitějších částí při výběru saka, kterou byste měli brát určitě v potaz. Mohou vám zajistit větší pohodlí, hřejivost a menší deformaci povrchu saka, nebo naopak. Nejdůležitější je vědět, kdy chcete sako používat, jestli v létě nebo od jara až po zimu.

Na léto se doporučují saka z lněného materiálu, které vám zaručí menší hřejivost, tudíž se v něm tolik nezpotíte, pokud zrovna není venku 40°C.  Ovšem lněné sako má jednu velkou nevýhodu, která se projevuje na značnému pomačkání povrchu saka, takže vaše sako vypadá, jako by ho sežvýkal velbloud. Nicméně tahle nevýhoda se dá otočit i ve výhodu, pokud si k saku koupíte kalhoty a košili též z lněné směsi, docílíte vzhledu á la Robinson Crusoe, čímž můžete získat obdiv z originality od vašeho prostředí.

Na jaro až zimu se doporučují teplejší materiály jako vlna, bavlna, kašmír, samet, … Nejlepší saka jsou bavlněná s příměsí kašmíru, čímž si sako získá velkou pohodlnost a také vás v zimě dobře zahřeje. Počítejte však s tím, že se hodně odrazí na ceně.

Určitě bych nedoporučil saka z umělých materiálů, budete cítit jako v pytli, rozhodně nejsou pohodlná a co se týká potu, o tom radši ani nemluvě.

Prvky saka

Poslední částí saka, kterou většina mužů přehlíží při nakupování, jsou knoflíky, střihy, klopy a rozparky.

Knoflíků je mnoho druhů a barev, především se však rozlišuje, zdali jde o námořnické, jednořadé či dvouřadé sako. Zvýšenou pozornost dejte také knoflíkům na rukávech, ač mohou na první pohled vypadat zbytečně, mohou být velmi užitečné. Více o tom v článku Trable s knoflíky.

Střih je též jednou z nejdůležitějších vlastností saka. Hubenějším mužům sportovní postavy sedí více vypasovaná saka tedy střihu slim fit a tailored fit. Zatímco mužům širší postavy zase naopak sedí regular fit. Opět pamatujte, že u sak na míru nebudete moci se svou váhou manipulovat.

Co se týká klop a rozparků, v tomhle ohledu záleží čistě jen na vás, jelikož každému sedí něco jiného. Jednorozparkové sako sedí někomu na zádech o něco lépe než dvojrozparkové, tedy vám nezbývá nic jiného než jen zkoušet a zkoušet. To samé platí i pro klopy, protože vám jisté typy zvětšují ramena a některé zase nikoliv.

Zvláště u konfekcí si dejte pozor na to, že některé prvky mohou být sešity. Sešívají se kvůli snadnější přepravě a skladování. Zkontrolujte všechny kapsy a rozparek, jestli náhodou nejsou sešité. Pokud ano, vezměte si nůžky a nitky přestřihněte. U kapes to není poznat, ale sešitý rozparek by mohl být velkým faux pas.

 

Předchozí článekPánské obchody Delmas
Další článek5 alkoholových NEJ
David se věnuje se módě a správnému chování. Má velmi vytříbené chutě, co se alkoholu a doutníku týče. Dále mezi jeho záliby patří kreslení, čtení a plavání či tvorba vlastních citátů.

1 komentář

  1. opět super článek. 🙂 procházím a čtu a čtu. Opravdu povedeně psané a čtivé.
    Já bych nedoporučoval být celý ve lnu. Ano, bude to super prodyšné, což je v létě fajn, ale radši bych to kombinoval i s jinými materiály, nejlépe s odlehčenou vlnou nebo bavlnou, tím si pohrajete se strukturou různých částí oblečení a vypadá to (alespoň za mě) lépe. Například bavlněná košile, lněné kalhoty a sako z odlehčené letní vlny. Nebo už je to tak provařená kombinace, že jste to sem raději nedávali? 😉

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here