Jak nosit polotrička

4

Polotrička jsou skvělým kusem oblečení typu smart casual. Dokonce bych řekl, že jsou do neformální společnosti naprosto ideální. Ale jako vše, svá pravidla má i nošení polotriček. S námi se vám už nestane, že byste udělali chybu!

Jak vzniklo polotričko/polokošile

Název polotričko, resp. polokošile může mylně napovídat, že je tvořen od slova polovina. Napůl tričko, napůl košile. I přes to, že tomu vzhled odpovídá, název je tvořen od slova pólo. Pólo je jezdecký sport, ve kterém proti sobě nastupují na venkovním hřišti dva čtyřčlenné týmy jezdců na koních a pomocí pálky se snaží dostat míček do branky soupeře, Právě pro tento sport jsou právě polotrička specifické. Polotrika ale původně vůbec nebyla určena k pólu.

S nápadem na polotrička přišel René Lacoste (přezdívaný krokodýl), jeden z nejlepších tenistů své doby. V té době tenisté nosili velké košile s dlouhým rukávem. Renému byly značně nepohodlné a tak přišel s polotričkem, na který si později našil dnes už známý znak krokodýla. Problémy s nekomfortním oblečením měli i hráči póla, nápad se jim natolik zalíbil, že si jej vypůjčili. Pólo bylo mnohem populárnější než tenis, byl to „sport králů“, a tak se těmto tričkám začalo říkat polotrička (polokošile). Polotrička se poté rozšířily i do dalších sportů, symbolické jsou například i pro golf.

Jak nosit polotrička

Polotrička se dají poměrně dobře kombinovat i s blejzry a tvoří tak nejméně formální variantu poloformálního a bussiness casual dress codu. Můj názor však je, že když už si bereme blejzr, proč si rovnou nevzít i tu košili. Na neformální akce nebo třeba na obyčejnou procházku jsou ale skvělým společníkem. Kvalitní a vzdušné polotričko se hodí jak do teplejších letních dnů, tak do těch studenějších zimních. V zimě jej můžete skvěle kombinovat i se svetrem.

Co se týče zbytku oblečení, nejlépe se kombinují s béžovými kalhoty a hnědými doplňky. Pokud je chcete kombinovat s džíny, zvolte tmavé, nemačkané, bez výrazného vzorku. Co se týče pásku, měl by být vždy tenký, spona nevýrazná. Ideálními botami jsou pak polobotky.

Zastrčit?

Polotrička jsou dost oblíbená i ve formě pracovní uniformy. Pracovní polotrička se od těch běžných odlišují hlavně v celkové volnosti a velikosti. Vzhled ustupuje pohodlí zaměstnance. Z vlastních zkušeností vím, že především na ženách vypadá většina polotriček velmi pracovně a proto je dámám moc nedoporučuji. Opravdu pěkné kousky se dají nalézt jen málokdy (obrázek vlevo), většina totiž vypadá poněkud mdle (obrázek vpravo). Máme však jednoduchý tip, který vám pomůže z pracovně vypadajícího polotrička udělat formálnější a stylovější. Zastrčte si jej do kalhot 🙂

U zastrkávání ještě chvilku zůstaneme. Pojďme se na to podívat s pánské perspektivy. Ať už jde o košile či polotrička, mužská společnost se dělí na dva tábory. Jedni nedají dopustit na vršek zastrčený do kalhot, ti druzí tento způsob nemohou vystát. Já jsem spíše pro zastrčení, ale vše má svá meze i pravidla. Zastrčením svršku do kalhot učiníte jakýkoliv outfit jednoznačně formálnějším. Co ale dělat, když nám o formalitu nejde?

V zásadě existují tři situace, kdy bych polotričko nechal, jak je:

  1. Nemáte fit postavu – ať už máte sebemenší pivní pupek, polotričko nezastrkávejte. Polotrička jsou určené pro lidi se sportovní postavou, kopeček mezi hrudí a rozkrokem opravdu nevypadá dobře, zvlášť když ho zastrčené polotričko vyrýsuje.
  2. Polotričko je velmi volné – věřte tomu, že ať si do kalhot zastrčíte cokoliv volného, bude to vypadat hrozně
  3. Máte výrazný pásek/nemáte žádný pásek

Při výběru polotrička byste také neměli zapomenout na to, že většina z nich je šitá tak, aby se zastrkávaly. Zadní část je delší, aby vám zůstala zastrčená, i když se ohnete. Proto tomu výběr polotrička přizpůsobte.

Rád bych ještě upozornil na tento „trend“, kdy si pánové zastrkávají do kalhot jen část trička tak, aby byl vidět pásek. Tak takhle rozhodně NE:

Něco jiného je, když vám pásek sám nad krátké polotričko zepředu vylézá, ale rozhodně byste jej neměli vytahovat cíleně.

Pár pravidel pro jejich nošení

  1. Nenoste je s tričkem pod košili
  2. Nikdy si nezvedejte límeček
  3. Nerozepínejte si všechny knoflíky, to si můžete dovolit jen pokud je opravdu nesnesitelné horko nebo jste Ital
  4. Rukávy by měly těsně obepínat bicepsy, ne však s nimi zápasit
  5. Vyhněte se velkým potiskům
  6. Vyhněte se výrazným kapsičkám

Korekce: Michal Marek

Předchozí článekCigar bary
Další článekApríl: 10 nejšílenějších zákonů na světě
Zakladatel Two Gentlemen, nadšenec do pánské módy, moderních technologií, designu, marketingu, retailu a podnikání. Má rád štěňátka.

4 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here