Gentleman se krom vybraného chování prezentuje svým zevnějškem, a to od oblečení přes hygienu až po celkovou úpravu vizáže, které utvářejí jeho celkový vzhled. Podle zevnějšku si neznámá osoba utvoří první dojem, a to během necelých 6 sekund. Avšak největší podíl naší psychologické prezentace na druhého člověka má oblečení neboli outfit. Ten se vlivem času pestře mění, nicméně jednotlivé druhy oblečení s námi stále zůstávají, pouze jsou ovlivněny inovacemi dané doby. Co by tedy ve vašem šatníku rozhodně nemělo chybět?
1. Kabát
Každý gentleman by měl disponovat minimálně jedním tímto zimním a letním kouskem, jelikož jej po celý rok ochrání před rozmary počasí a současně bude vypadat jako správný elegantní muž. Kabáty můžeme krom doby, ve které se jej hodí nosit, rozdělit na nespočet druhů, to je však jiná kapitola.
2. Oblek + sako
Oblek rozhodně nesmí chybět v šatníku jakéhokoliv muže, natožpak gentlemana. Minimálně jednou ročně se většině mužů naskytne příležitost, na kterou se oblek hodí vzít, nebo je přímo vyžadován. Spousta lidí pak nosí obleky mnohem častěji, někteří na ně nedají dopustit a nosí je každodenně. Výsadou obleku je, že na každém muži vypadá dobře. Dobré sako či kalhoty se pak dají nosit i samostatně. Stačí si vzít třeba sako a následně jej skombinovat s chinos kalhotami nebo jeansy a docílit tak poloformálního vzhledu.
Ke koupi vám mohu doporučit tmavě modrý (resp. navy) oblek, který je v dnešní době „in“. Můžete jej zkombinovat jak s černými tak i hnědými doplňky. Jeho největším plusem je, že samotné sako se dá lehce kombinovat s jinými barvami kalhot. Modrý oblek se dá nosit po celý den, neurazíte s ním ani na většině plesů.
Abyste obohatili váš šatník a nenosili jen jedno jediné sako, které je součástí vašeho obleku, je dobré si koupit minimálně jedno samostatné sako navíc. Sako byste pak po celodenním nošení, stejně jako košili, měli nechat ležet ladem (nikoliv z praktických důvodů) alespoň na jeden den. A kdybyste chtěli něco extra, můžete jít do dvouřadého saka, ovšem před jeho koupí musíte zhodnotit své fyzické predispozice – pokud nejste buď korpulentní, nebo neoplýváte výraznou muskulaturou, raději zůstaňte věrni jednořadé variantě.
3. Košile a basic trička
Košile také patří k důležitým kouskům našeho šatníku. Zatímco jednoduchá, bílá košile bez vzorku by měla být součástí šatníku jednoznačně, výběr dalších vzorů je na vás. Nespornou výhodou košil je množství variant k jejich nošení – s jeansy nebo chinos, zastrčit nebo nezastrčit, samostatně nebo pod svetrem – zkrátka košile skýtají řadu možností.
Proč zrovna basic trička? V jednoduchosti je přece krása. Basic trička jsou pěkná, nic jimi nezkazíte. Čím výraznější potisk tričko má, tím spíše byste se jej měli vyvarovat. K gentlemanovi velké potisky zkrátka nepatří, nedokážu představit kombinaci saka s tričkem vyobrazujícím opičku nebo třeba Garfielda.
Při výběru košile či basic trička je důležitý hlavně výběr materiálu. Umělá vlákna jsou nepohodlná, rychleji se v nich zpotíte. Volte materiály jako je kašmír či bavlna. Také si pohlídejte rukávy. Neměly by být příliš dlouhé. Ideálně by měly končit těsně pod ramenem až do půlky bicepsu. Nakonec si vyberte střih podle stavby vašeho těla, který se dělí od skinny fit až po regular fit. U většiny mladých lidí se hodí slim fit.
4. Kalhoty/džíny
Něco na nohách přece musíte nosit! Krom parních letních dnů budete vždy nosit dlouhé nohavice, tak si s výběrem dejte záležet. Je mnoho druhů kalhot – džíny či samotné kalhoty, záleží podle vašeho vkusu. Já patřím ke skupině kalhotářů, protože jsou mi džíny velmi nepohodlné a nejsou pro mě moc zajímavé. Vřele mohu doporučit chinos kalhoty, které se perfektně hodí na volnočasové nošení. Dají se pěkně a lehce zkombinovat se sakem a košilí (poloformální outfit) nebo jen s tričkem či košilí, určitě se meze nekladou a dá se s nimi pěkně vyhrát. Některé chinos kalhoty dokonce mají i puky, které činí outfit o kus formálnější. Ale hodně štěstí s žehlením a skládáním 😉
Moje doporučení je vybrat si kalhoty opravdu kvalitní. Nosíte je dennodenně. Dejte si pozor také na to, aby kalhoty nebarvily!
U kalhot (i džín) nezapomeňte, že by se měly prát naruby a bez aviváže. Jinak se vám mohou hodně rychle poničit.
5. Boty
Na boty by se nemělo zapomínat! Hlavně ze stran jsou velmi zanedbávány. Většinou tak ve městě uvidíte pestrobarevné sportovní tenisky. Toho bychom se rádi chtěli vyvarovat. Určitě byste také neměli zapomínat na dress code, barva bot by měla být sladěna s barvou pásku.
Léto se blíží, a tak je skvělý čas na mokasíny. které vypadají velmi elegantně, jsou pohodlné a v létě je v nich příjemně. K nošení mokasín je však nutná dávka odvahy a smysl pro styl. Mokasíny zkrátka musíte umět kombinovat.
Dále byste určitě měli v šatníku mít jedny formální boty (brogues, oxfordky,…). Ty se hodí nejen k obleku, ale i k poloformálnímu nebo ke casual oblečení.
V šatníku by neměly chybět také minimalistické bílé tenisky, které jsou hitem dnešní doby. Jednoduše se kombinují s casual outfitem, oblekem či jiným oblečením. Outfit na druhou stranu činí neformálním, proto je doporučujeme pouze na volnočasové nošení.
A nakonec pak samozřejmě zimní boty a boty sportovní. Boty zimní jsou ideální ve stylu formálních, nejlépe s vyšším kotníkem. Boty sportovní byste rozhodně neměli zaměňovat za boty na normální nošení. Rozhodně zapomeňte na sandály, to je z mého pohledu naprostá zrůdnost! A žabky či gumové boty leda tak na zahradu k bazénu či na pláž.
Botám se více věnujeme v článku 5 základních druhů obuvi pro celoroční nošení.
6. Doplňky
Doplňky dotváří celkový outfit, mezi které patří hodinky, náramky, řetízky, brýle (jak sluneční tak dioptrické), pásky, ozdoby do klopy, motýlky, kravaty, spony na kravatu, askoty a mnoho jiných. Ani jeden z všeobecně užívaných doplňků byste neměli opomíjet, a to jak nenošením, tak nevěnování pozornosti při jejich ladění. Můžete si tak navodit velké faux pas.
7. Ramínka a způsob věšení
Ramínka vybírejte pečlivě, starají se o vaše drahocenné kousky a prodlužují tak jejich živost. Sako je nutné vždy zapnout alespoň na jeden knoflík, košili zapnout u límečku a u dalších 2 vámi libovolně zvolených knoflíků. Je dobré si koupit ramínka, kde se dají složit kalhoty na puky, abyste tak šetřili místem a co se týká materiálu, tak jsou poslední dobou velmi oblíbená ramínka z cedrového dřeva. Poslední dobou jsou také velmi oblíbené ramínka na kravaty.
8. Speciální šuplík
Dalo by se říct, že je to můj vlastní výmysl, nicméně proč něco takového nemít? Můj šuplík obsahuje doplňky (box s hodinkami – klasické, sportovní, kovové, nebo třeba i chytré…), Barkleys Cinnamon mentolky (jsou jedny z mých oblíbených, s příchutí skořice), parfém Eclat homme sport od značky Oriflame (má příjemné kořeněné tony a vydrží na mé kůži dlouho dobu vonět), pletená kravata od značky Kavalier’s, …
Každý si může svůj speciální šuplík uspořádat jinak, určitě by se v něm vyjímala flaška dobrého bourbonu či single malt whisky.
Korekce: Štěpán Vondráček