Jak se nosí šle

2

Šle (nebo také kšandy), dříve líná alternativa pásku, zvláště pro pupkaté pány, se v dnešní době stává velmi stylovým a módním doplňkem. A to i přesto, že většinu času zůstávají schované. 

O šlích

Šle by se neměly nosit ke kalhotám, které jsou vybaveny poutky na opasek. Pokud však takové kalhoty sehnat nemůžete, vězte, že si s běžnými kalhotami ostudu neuříznete. Co byste však rozhodně neměli je nosit kšandy společně s páskem. Pásek i kšandy slouží ke stejnému účelu, a stejně tak jako byste si nevzali kravatu i motýlka zároveň, neberte si ani šle s páskem.

Ne vždy to však bylo faux-pas. V dobách, kdy opasky ještě nesloužily jako funkční doplněk, nýbrž jako čistě dekorativní se upevňovaly kalhoty právě kšandami. Šle byly tradičně považovány za spodní prádlo, nosily se zpravidla pod vestou. Na Long Islandu byl dokonce vydaný zákaz nošení kšand bez kabátu či saka.

Dnešní doba však tomuto nesmyslnému požadavku ustoupila a šle si tak můžete nosit, jak se vám zlíbí. Se sakem nebo bez, lidé vám je spíše než zkritizují, pochválí.

Velkou výhodou šlí také je, že vaši postavu díky vertikálním liniím opticky prodlužují. A ve většině případů nejen opticky, ale i fyzicky. Šle totiž dokážou člověka skvěle v zádech narovnat.

Jaké si koupit

Kšandy dělíme na několik základních druhů podle toho, jak se nosí – H, X, Y, přičemž nejpopulárnější šle jsou do tvaru Y. Je trochu ironické, že šle nejčastěji uvidíte svěšené, kdy vlastně postrádají svou funkci. Šle typu H se v dnešní době příliš nenosí kvůli jejich nekomfortnosti. Rozhodnutí mezi Y a X je už jen na vás, každému sluší i sedí něco jiného, proto si je před nákupem rozhodně vyzkoušejte. Já mám v oblibě právě typ Y.

Dále můžeme kšandy dělit podle zapínání – především na knoflík nebo na klipsy. Klipsy nosí převážně malé děti, volte tedy kšandy na knoflík. Pak už se šle liší jen barvami, materiály a velikostí. Opět záleží pouze na vašem stylu, a jak je chcete ladit (šle se běžně ladí s kravatou). Doporučuji však vybírat pružnější šle.

Speciálním typem jsou kšandy k smokingu. Ty bývají doplněné o prvky z hedvábí či sametu. Stejně jako smoking, přes den se nenosí. Barvy mívají konzervativní, neutrální – černé či bílé.

Barvy kšand

Šedá, hnědá nebo zářivě červená? Barvu byste vždy měli umět přizpůsobit situaci. Chcete-li vyniknout v davu, dejte volný průchod kšandám výrazným.  V případě, že sako nesundáváte, můžete popustit uzdu fantazii. Navenek můžete vypadat seriózní obchodní partner, a pod sakem schovávat šle s kachničkami. Pokud ale sako sundáváte a chcete si udržet jistou úroveň formality, vsaďte na konzervativnější barvu.

Nevýhody

Vše ale není pouze růžové a i přes všechny výše zmíněné výhody mají šle oproti páskům také několik nevýhod:

  • Vyšší šance, že se o něco zachytí (především, pokud je nosíte bez saka). Potencionálně se mohou přetrhnout a poškodit i kalhoty
  • Zatímco některé kvalitní pásky mohou vydržet desítky let, šle mají životnost podstatně nižší a není neobvyklé, že se časem vytahají a ztratí svou pružnost.
  • Jsou méně praktické, nedá se za ně nic zavěsit. Tím však nechci tvrdit, že byste na pásek měli něco věšet. Ale pokud je to potřeba, se šlemi budete mít zkrátka smůlu.

Musím dodat, že žádnou z nevýhod jsem sám nijak výrazně nepocítil. Nošení šlí tak doporučuji každému muži, všech věkových kategorií i typů postav. Kšandy se tak stávají jedním z doplňků, který by neměl chybět v gentlemanově šatníku.

Předchozí článekSoutěž o balení Box For King ‚SOX‘ FOR KING
Další článekDeník gentlemana – Víkend podle Davida
Zakladatel Two Gentlemen, nadšenec do pánské módy, moderních technologií, designu, marketingu, retailu a podnikání. Má rád štěňátka.

2 KOMENTÁŘE

    • Stojíte rovně, když šle nemáte, anebo se alespoň lehce hrbíte? V tom druhém případě by to totiž mnohé vysvětlovalo, šle člověka přirozeně rovnají a pokud tělo není zvyklé na stoj zpříma, mohou pak záda, ramena i krk bolet.

      Nošení šlí by totiž mělo být z lékařského hlediska totiž rozhodně zdravější, než nošení pásku. V ideálním případě byste samozřejmě žádnou bolest cítit neměli, a to ani po celodenním nošení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here