Jak se obléknout na dostihy

0

Ač kultura oblékání se na dostihy není u nás na takové úrovni jako třeba v Anglii, s blížící se Velkou pardubickou si myslím, že by pár tipů ohledně oblékání na dostihy pánové ocenili. Přeci jen se jedná o společenskou akci a na tepláky rozhodně nikdo není zvědavý.

Začneme tedy popořadě. Je mi jasné, že podle těchto tipů se oblékne tak procento všech návštěvníků. U pánů převládají především džíny, mikiny a bundy. Stejně jako kdekoliv jinde, u slečen to je jiné. Sice velká většina volí raději pohodlí před elegancí, avšak zde můžeme spatřit, že hodně dam dostihy berou seriózněji jak pánové. Můžeme je spatřit v elegantních šatech či kostýmu doplněným o klobouk. A právě klobouk ten je asi největším znakem dostihů, co se týče oblečení. Vhodným typem klobouku pro pány je trilby nebo panama. V Anglii převládá především cylindr.

Nejprestižnějším českým závod je Velká pardubická. Bohužel zde se žádná předepsaná etiketa (ohledně oblečení) nevyskytuje. Pokud však chceme jít ve společenském oblečení a reprezentovat svojí osobu, ideální volbou je hnědý, šedivý či námořnicky modrý oblek. V chladnějších měsících můžeme zvolit i tweedové sako, které nás příjemně zahřeje. Co se týče bot, zde volíme polobotky nejlépe ve stejné barvě jako zbytek kožených doplňků (pásek, řemínek od hodinek, taška). Výsledný outfit doplníme o trilby či panama klobouk.

Pokud byste chtěli navštívit dostihové závody v cizině, oblékáme se podle prestižnosti místních dostihů a ročního období. Tím nejznámějším závodem je pak anglický Ascot.

Royal ascot – 20. až 24. červen

Royal Enclosure

Zde platí nejpřísnější dress code z celého Ascotu. Pánové musí mít černý či šedý žaket spolu s vestou, černým nebo šedým cilindrem a černou obuv. K žaketu si vezmeme bílou košili s manžety a frakový askot či šedou kravatu. Celkový outfit můžeme doplnit hůlkou a jelenicovými rukavicemi. Cylindr si může sundat uvnitř restaurace, soukromého boxu, soukromého klubu nebo terase, balkonu či zahradě, a také v jakémkoliv venkovním prostoru Royal Enclosure Garden.

Dámy by měly mít šaty či sukně těsně nad kolena či delší. Šaty či svršky musí mít ramínka alespoň o šířce jednoho palce. Kostýmy a overaly jsou vítány, délka ke kotníkům. Dámy by měly mít klobouk, jiné pokrývky hlavy musí mít základnu alespoň 10 cm.

Queen Anne Enclosure & Village Enclosure

Pánové jsou povinni nosit dvoudílný oblek s košilí a kravatou.

Zde se dámy mohou vyřádit, alespoň co se pokrývky hlavy týče. Právě sem se totiž nejlépe hodí fasinátory všech různých podob. Šaty bez ramínek nejsou povoleny, šortky nejsou povoleny. Kostýmky ke kotníkům. Dáma by měla mít plně zakryté bříško.

Windsor Enclosure

Formální dress code zde není, pánové i dámy by se však měli oblékat ve stylu smart casual, sportovní oblečení se zde nehodí.

Flat season – 3. květen až 22. říjen

King Edward VII Enclosure & Winning Post Enclosure

Pánové zde oblékají sako s košilí s límečkem a kravatou. Tenisky jsou zakázány.

Dámy by měly obléknout smart casual šaty, společně s kloboukem. Viditelně značkové oblečení není povoleno.

Queen Anne Enclosure

Formální dress code zde není, pánové i dámy by se však měli oblékat ve stylu smart casual. Pánové by neměli nosit rozhalenku.

Jumps season – 29. říjen až 3. březen

King Edward VII Enclosure

Pánové zde oblékají sako s košilí s límečkem a kravatou. Dámy by se měly oblékat ve stylu smart casual.

Queen Anne Enclosure

Formální dress code zde není, pánové i dámy by se však měli oblékat ve stylu smart casual. Pánové by neměli nosit rozhalenku.

 

Reklama

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here