Péče o sebe

Kamenec (nejen) po holení


kamenec

Jak vyřešit péči o pokožku po holení, po řezných ranách a zároveň ochranu proti pocení? Neprávem zapomenutým kamencem! Co to tedy vlastně je a jak se používá?

Kamenec není žádnou novinkou na trhu, právě naopak, používali ho už vaši dědečkové, jejich dědečkové a tak dále. Kamenec, neboli krystalický síran hlinitodraselný měli v oblibě už staří Egypťané více než 2000 let před naším letopočtem. Stejně jako my ho používali pro jeho léčivé a antiseptické vlastnosti.

Co vše dokáže?

–         má silně stahující účinky na kůži, tudíž spolehlivě zastavuje drobná krvácení
–         kvůli svým stahujícím účinkům funguje jako perfektní péče po holení
–         funguje jako antiperspirant, čili omezuje pocení
–         nemá žádnou vůni, ale neutralizuje pachy vytvářené potem
–         zjemní pleť příznivým pH (zabraňuje vzniku akné)
–         spolehlivě odstraní bolest i otok při bodnutí hmyzem (komárem, včelou i vosou)
–         působí jako spolehlivá prevence zánětům pokožky (působí antibakteriálně)

A co je na něm nejlepší? Jeho životnost. I při denním používání vám totiž vydrží déle než rok (v závislosti na frekvenci používání to může být dokonce několik let). Jedna aplikace vám přitom vydrží po celý den.

kamenec1

Kamenec nepálí neštípe, pokožku nijak nedráždí. Nemá žádné negativní vedlejší účinky ani při dlouholetém používání. Dokonce ani nezpůsobuje skrvny na oblečení.

Je tedy velmi překvapivé, že přes všechny tato pozitiva o něm ví málokdo. Naštěstí, „pánský grooming“  zažívá v posledních letech boom (vznik barbershopů, návrat k mokrému holení, …) a tak ho opět začínáme kupovat. Dá se říct, že nenaleznete žádnou velkou značku pánské péče, jež by v nabídce kamenec neměla. Taylor of Old Bond Street, Mühle, Edwin Jagger, The Art of Shaving, všichni jej prodávají. K těmto značkám si dovolím přidat tradiční francouzskou značku kamenců Bloc Osma, jež je jedna z nejpopulárnějších.

taylorosma

Kamenec seženete v každé drogérii. Otázkou však je, jak kvalitní z drogerie je. Běžně u nás zhruba za 60 Kč pořídíte Kamenec od firmy Dubrava v žlutomodrém obalu.

Jasně, pravděpodobně si řeknete, jaký rozdíl v tomhle může být, když je to v podstatě to samé? Rozdíl mezi dražšími a levnějšími kamenci je v tom, že dražší se vyrábí z jednoho kusu. Ty levnější se slisovávají z malých krystalků. Časem se tedy může stát, že se začne loupat a kusy vám začnou odpadávat. Vzhledem k tomu, že vám kvalitní kamenec vydrží roky, doporučuji investovat do dražší varianty. Na Heuréce můžete získat dobrou představu o cenách.

Jak ho používat?

Není nic jednoduššího, než ošetření pokožky kamencem. Místo, které si jím chcete ošetřit je dobré nejdřív vyčistit (zvláště v případě holení – od pěny). Poté jednoduše vezmete Kamenec, jemně ho namočíte do vody a poté si ho nanesete na místo, které jím chcete ošetřit. Pokud jej používáte k tomu, abyste zastavili krvácení, kamenec na místě ponechte dokud krvácení nepřestane. V ostatních případech stačí místo lehce přejet. Po aplikaci opláchněte vodou jak kamenec, tak pokožku. Poté stačí už jen osušit a kamenec uložit mimo vlhko. Ideální je na něj mít krabičku.

Možná někoho z vás bude lákat vzhled kamence k tomu ho olíznout. Koneckonců, vypadá to jak velká kostka soli, ne? No, tak ne, nedělejte to.

 

kamenec2

Kromě toho, že se se kamence dělí na levnější a dražší se taky dělí na kostky a tyčinky. U kostky samozřejmě za stejnou cenu získáte vyšší množství, u tyčinky zase získáte výhodu toho, že je lehce přenositelná. Vejde se v podstatě kamkoliv. Tyčinky může na první pohled vyrábět méně firem, ale často se stává, že Kamenec zkrátka firmy maskují za deodorant či antiperspirant a neznalec jej tak může jednoduše přehlédnout. Určitě se tedy po něm dívejte pořádně.

Ať už si Kamenec vyberete jakýkoliv, určitě neprohloupíte, jedná se totiž o jeden z nejlepších kosmetických prostředků (nejen) moderního gentlemana.

Mohlo by se Vám také líbit

2 komentářů

 • Odpovědět
  Richard
  Středa, 13. Leden 2016 at 16:43

  „Běžně se u nás zhruba za 60 Kč najdete Kamenec …“
  Nějak tu přebývá „se“ anebo je „najdete“ špatně.
  Jenom drobnůstka, jinak opět super. 🙂

  • Odpovědět
   Adam
   Čtvrtek, 14. Leden 2016 at 00:17

   Jsem rád, že se líbí. Díky za upozornění, opraveno 🙂

  Odpovědět

  Top