
Znáte to dobře z různých seriálů a filmů. Proslulý britský přízvuk vyšší třídy, neboli received pronounciation. Co tento nóbl přízvuk odlišuje třeba od americké angličtiny?
Received Pronounciation (RP), v českém překladu přijatá výslovnost, je akcent standardní angličtiny, používaný ve Spojeném království. Mluví jím však pouze asi 3 % Britů, obvykle vyšší třídy. Jak je to možné?
Přízvuk moci
Přijatá výslovnost je přízvuk, ke kterému se odjakživa přisuzovala moc, peníze a vliv. Jak už z názvu plyne, nejedná se o přízvuk zcela přirozený. Je to přízvuk přijatý, což znamená, že se výslovnost vyučovala. Přízvuk byl každodenní mluvou rodin, jejichž členové se těšili vzdělání kvalitních internátních škol. Vznikl z důvodu určité rovnosti, leč trochu povrchní. Jeho účelem bylo, aby nikdo nepoznal, kde jste vyrůstali, a všichni jste si byli rovni, ať už jste pocházeli z jakékoliv rodiny. Problém tak trochu byl, jak jsem již zmínil, že se tento přízvuk používal především na kvalitnějších školách, a proto tvořil rovnost pouze mezi těmi nejvýše postavenými členy společnosti.
Dnes se s přízvukem můžete setkat také. Mluví jím například královská rodina (především princ Charles, či princ William a Harry). Přestože se tomuto akcentu však často přezdívá Queen’s English, královna jej v dnešní době příliš nepoužívá. Pokud se chcete do tohoto krásného přízvuku zaposlouchat více, setkat se s ním můžete třeba v několika seriálech, které jsme již doporučovali. Počínaje Mr. Selfridge a The Crown a Downton Abbey konče, občasně i třeba v Peaky Blinders.
Velmi ikonické je také vysílání BBC, jež tento přízvuk zvolila za výchozí.
Jak mluvit s přízvukem
Problém č. 1 – Jste Čech/Češka. Velkým neduhem naší krásné krajiny je to, že výuka angličtiny je zde opravdu mizerná. Některé školy začínají anglickým jazykem až v šesté třídě, a dokonce i na vysoké je běžné, že se studenti zapisují na kurzy s obtížnosti A2. Samozřejmě se situace (snad?) zlepšuje, ale stále zaostáváme nad severními či západními zeměmi, kde je (až na výjimky – koukám na tebe, Francie) běžné, že si s vámi plynule pokecá i cukrářka za pultem v menším regionálním městě. No ale ke kritice českého vzdělávání to stačí, pojďme si říct, jak váš český přízvuk vylepšit.
Na co se zaměřit?
- Prodlužujte dvojhlásky (here, ear, poor, beer, chair, air)
- Zpomalte, více oddělujte jednotlivá slova (příklad v nahrávce níže)
- Mluvte dynamicky, přijatá výslovnost má velké rozdíly mezi výškami a hloubkami a rychle se mění (příklad v nahrávce níže)
- Používejte dlouhé [ɑː] (bath, palm, start)
- Používejte /j/ (news, due, stupid, Tuesday, enthusiasm)
Zde si můžete poslechnout příklad RP (samozřejmě lehce zveličený pro potřeby výuky):
Zdroj: Pronounciation studio
Rozdílů, mezi klasickým přízvukem (např. obecným americkým) a received pronounciation je však opravdu mnoho. Doporučujeme sledovat výše zmíněné seriály a výslovnost trénovat u videí. Na YouTube je k tomuto tématu spousta zajímavých kousků, které rozhodně mohu doporučit.
To je můj sen, naučit se jednou takto mluvit. Potíž je v tom, že je velmi vzdálený.